Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1233. FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.
1233. FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1247. HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
1247. HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1249. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1249. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1251. RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).
1251. RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1252. FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).
1252. FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1254. RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin.
1254. RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1257. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal.
1257. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1261. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1261. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1264. STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644).
1264. STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1265. RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).
1265. RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
1268. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1270. SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande.
1270. SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1271. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
1271. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1273. ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande.
1273. ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1274. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin eller äldre.
1274. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1275. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1275. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1276. PLAKETT, sten. Arkaiserande.
1276. PLAKETT, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1277. ASK med LOCK, jade. Qing dynastin.
1277. ASK med LOCK, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.
1279. FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1281. SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande.
1281. SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1289. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
1289. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1290. BODHISATTVA, sten. Troligen Gandhara 100-200 e Kr.
1290. BODHISATTVA, sten. Troligen Gandhara 100-200 e Kr.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1291. Figurin, trä. Ming dynastin.
1291. Figurin, trä. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1293. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1323. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1324. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1324. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1330. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK