Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1551. URNA, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1551. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
176. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
176. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
55. Anders Zorn, "Sommar".
55. Anders Zorn, "Sommar".
Klubbat pris 
10 000 000 SEK
Utropspris
10 000 000 - 15 000 000 SEK
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
461. Carl Viertel, Man med kraschan.
461. Carl Viertel, Man med kraschan.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1454. HANDFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1454. HANDFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
913. SKRIVSTÄLL, av Christian Henrik Klinck, Stockholm 1783. Gustavianskt.
913. SKRIVSTÄLL, av Christian Henrik Klinck, Stockholm 1783. Gustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
182. Axel Petersson Döderhultarn, "Ropar-Olle".
182. Axel Petersson Döderhultarn, "Ropar-Olle".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
113. Endis Bergström, Klassrumsinteriör.
113. Endis Bergström, Klassrumsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
111. Severin Nilson, Landskap med flanerande dam.
111. Severin Nilson, Landskap med flanerande dam.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Månsken med uppskjutande tall".
75. Carl Fredrik Hill, "Månsken med uppskjutande tall".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1590. FLASKOR, ett par, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868). Tokugawa.
1590. FLASKOR, ett par, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868). Tokugawa.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. Christian Gillisz. van Couwenberg Tillskriven, Fiolspelerskan.
393. Christian Gillisz. van Couwenberg Tillskriven, Fiolspelerskan.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
747. TABATIERE, porslin och förgylld silvermontering. Meissen, ca 1730.
747. TABATIERE, porslin och förgylld silvermontering. Meissen, ca 1730.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
753. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).
753. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
144. Carl Wilhelmson, Vadande pojke.
144. Carl Wilhelmson, Vadande pojke.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
196. Carl Holsoe, Interiör med kvinna.
196. Carl Holsoe, Interiör med kvinna.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
206. Frithjof Smith-Hald, Lek vid fältet.
206. Frithjof Smith-Hald, Lek vid fältet.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne.
644. BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne.
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
751. TEKANNA, porslin. Meissen. 1700-tal.
751. TEKANNA, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
372. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert), Evangelisten Markus.
372. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert), Evangelisten Markus.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
777. TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
777. TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
739. SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.
739. SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73.
738. KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin,  Yongzheng (1723-35).
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1381. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1381. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
730. TALLRIKAR, fem stycken, fajans. Frankrike, 1700-tal.
730. TALLRIKAR, fem stycken, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
146. Johan Tirén, Renarna flyttas.
146. Johan Tirén, Renarna flyttas.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
347. Carl Stephan Bennet, Bohus fästning.
347. Carl Stephan Bennet, Bohus fästning.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1565. TALLRIKAR, 16 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. TALLRIKAR, 16 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. Carl Milles, Kentaur.
163. Carl Milles, Kentaur.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
166. Ruth Milles, Flicka med spann.
166. Ruth Milles, Flicka med spann.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
691. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
691. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
694. SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska   Älvdalen, omkring 1800.
694. SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska Älvdalen, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe och gumma (ur "auktionsgruppen").
181. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe och gumma (ur "auktionsgruppen").
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
191. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko.
191. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1550. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1550. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
443A. Maria Magdalena.
443A. Maria Magdalena.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
821. BÄGARE, okänd mästare, S:t Petersburg 1882.
821. BÄGARE, okänd mästare, S:t Petersburg 1882.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. Alexandre Roubtzoff, "Bedouoine Chadlia".
217. Alexandre Roubtzoff, "Bedouoine Chadlia".
Klubbat pris 
1 380 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
822. KORG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1833.
822. KORG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1833.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
824. SKÅL på fot, icke identifierad mästare, Moskva 1831.
824. SKÅL på fot, icke identifierad mästare, Moskva 1831.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
85. Anders Zorn, "Söndagsmorgon".
85. Anders Zorn, "Söndagsmorgon".
Klubbat pris 
11 000 000 SEK
Utropspris
12 000 000 - 15 000 000 SEK
489. SKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
489. SKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
941. DOSA, guld 13k, en deux couleurs,  ostämplad, 1800-talets mitt.
941. DOSA, guld 13k, en deux couleurs, ostämplad, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
564. KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Per Ekström, Franskt landskap.
27. Per Ekström, Franskt landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
444. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
444. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1474. FAT, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke och period.
1474. FAT, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke och period.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
1268. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong  (1736-95).
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
171. Bruno Liljefors, Hund med byte.
171. Bruno Liljefors, Hund med byte.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
203. Frits Thaulow, "Längs floden, Beaulieu".
203. Frits Thaulow, "Längs floden, Beaulieu".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK