Vårens Klassiska 562

1556 föremål
807. CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1442. FAT samt TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
131. Lennart Sand, Snöleopard.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1547. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1379. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
729. SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
773. FAT, porslin. Nymphenburg, 1750-60-tal. Bustellis period.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
780. FIGURGRUPP, porslin. Höchst, troligen 1770-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
758. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
779. FIGURIN, porslin. Höchst, troligen 1700 talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
742. FIGURIN, porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
774. FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
756. FIGURINER, två stycken, porslin.  Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
775. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1399. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
757. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
804. IKON, Ryssland 1800-tal.
804. IKON, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
29. Anders Zorn, "Mathilde" / "Spansk flicka i Sevilla (Matilda)".
Klubbat pris
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
115. Carl Larsson, "Teaterfunderingar".
Klubbat pris
900 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
105. Anders Zorn, "Skärgårdsblomster".
Klubbat pris
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
74. Carl Fredrik Hill, Strandmotiv från Luc-sur-mer.
Klubbat pris
3 000 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1396. SMÖRSNÄCKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
230. HERMANN-DAVID-SALOMON CORRODI, olja på duk, signerad H Corrodi, Roma.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1397. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
724. GLASSERVIS, 94 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. Ivan Aguéli, "Spanskt landskap".
Klubbat pris
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
195. Carl Holsoe, Interiör med cello.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1095. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Gustaf Fjaestad, "Måsklippan, Dalarö".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
764. TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
768. GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1024. RING, cabochonslipade rubiner, Indien, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
899. SÅSTERRINER, ett par, av Thomas Robins, London 1813-1814.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
218. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), "Römische arenascene".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
453. Johan Tobias Sergel, "Det betlehemitiska barnamordet".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
460. Salomon Hofling, Man i blå justacorps.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
65. Karl Nordström, "Skymning Hallandskusten".
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
214. Albert Edelfelt, "Ung kvinna i grått".
Klubbat pris
600 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
374. Salvator Rosa Hans krets, Ryttarbatalj.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
368. Sebastiano Ceccarini Hans krets, Kvinna och barn med broderade klänningar.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1584. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1362. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
813. DRYCKESKANNA av Batholome Wilckens, Hamburg ca 1700.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
42. Ivan Aguéli, "Bergsby".
42. Ivan Aguéli, "Bergsby".
Klubbat pris
450 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1033. GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
846. CIGARETTETUI, av icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1165. AMULETT, skuren jade. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1375. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
792. SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1544. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
670. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1203. ARMBANDSUR, IWC, Schaffhausen, automatisk, 1980-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
966. ARMBAND, guld med trappslipad citrin. 1950-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1265. RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
99. Carl Fredrik Hill, "Klippskär".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
297. SEMIANTIK TÄBRIS, signerad PETAG. 556 x 390,5 cm.
Klubbat pris
330 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1085. COLLIER, Cartier, briljant- och assherslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1035. RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
94. Helmer Osslund, "Murar-Nisse".
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Per Ekström, "Soluppgång över Segerstad".
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK