Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
467. BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
467. BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
193. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
921. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.38 ct.
921. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.38 ct.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
864. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
864. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1430. SERVIS, 22 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
1041. ÖRHÄNGEN, 134 briljantslipade diamanter, tot. 2.16 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
572. SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).
572. SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
1174. SEMIANTIK SILKE KESHAN s.k. Motachem/FERAGHAN. 194 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
111. Oscar Törnå, "Landskap med kor, Grez".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1056. RING, sk eternityring, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
1056. RING, sk eternityring, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1489. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1489. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
472. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
472. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
924. RING, briljantslipad diamant, 1.03 ct.
924. RING, briljantslipad diamant, 1.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Peder Mork Mönsted, Sommarkväll.
187. Peder Mork Mönsted, Sommarkväll.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1040. RING, 144 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
1040. RING, 144 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
955. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
955. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
275. Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg.
275. Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
3. Bruno Liljefors, Räv i höstlandskap.
Klubbat pris 
108 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
86. Helmer Osslund, Våreldar.
86. Helmer Osslund, Våreldar.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
822. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct. Amsterdam, 1950-tal.
822. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct. Amsterdam, 1950-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
874. BROSCH/HÄNGE, pärlor och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
874. BROSCH/HÄNGE, pärlor och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
12. John Bauer, "Julbocken".
12. John Bauer, "Julbocken".
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
70. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
70. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
179. John Willis Good, En trött springare.
179. John Willis Good, En trött springare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
588. BRICKA, 1800-tal.
588. BRICKA, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
118. August Malmström, "Grönska vid en gärdesgård".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
31. Carl Skånberg, Från Venedigs utkanter.
31. Carl Skånberg, Från Venedigs utkanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
516. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.
516. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1329. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
1329. SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1239. KISTA, lergods, Ming dynastin (1368-1644).
1239. KISTA, lergods, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1238. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368–1644).
1238. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368–1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1598. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1598. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
528. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,
528. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris 
225 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
46. Edvard Westman, Skutan.
46. Edvard Westman, Skutan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
67. Oscar Törnå, Från Medevi.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
54. Julius Kronberg, Bågskjutande amoriner.
54. Julius Kronberg, Bågskjutande amoriner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
53. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
53. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
72. Prins Eugen, "Norrmälarstrand".
72. Prins Eugen, "Norrmälarstrand".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
74. Eugène Jansson, "Högsommarnatt" (Vy mot Årstaviken).
74. Eugène Jansson, "Högsommarnatt" (Vy mot Årstaviken).
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Carl Fredrik Hill, "Exotisk vegetation".
77. Carl Fredrik Hill, "Exotisk vegetation".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1532. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke.
1532. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK