Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1693. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1523. SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908).
1523. SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1694. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1674. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1643. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1643. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1636. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1636. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1687. VASER med LOCK, ett par, porslin. Ming dynastin.
1687. VASER med LOCK, ett par, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1285. VASER, ett par, cloisonne. 1800-talets andra hälft.
1285. VASER, ett par, cloisonne. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1683. KRUKA, keramik. Ming dynastin med hallmärke.
1683. KRUKA, keramik. Ming dynastin med hallmärke.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1638. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
1638. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. PRYDNADSHORN, ben, möjligen Dieppe, 1800-talets slut.
585. PRYDNADSHORN, ben, möjligen Dieppe, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1673. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1673. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
14 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1520. SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke.
1520. SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1631. BURK med LOCK, keramik. Nordlig Song dynasti (960-1279).
1631. BURK med LOCK, keramik. Nordlig Song dynasti (960-1279).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1170. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN FIGURAL. 232,5 x 154.5 cm.
1170. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN FIGURAL. 232,5 x 154.5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1306. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1306. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1305. ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 216.5 x 135,5 cm.
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 216.5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1518. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1518. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1493. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1493. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1153. SEMIANTIK/OLD GHOM/MARAGHE. 208 x 136 cm.
1153. SEMIANTIK/OLD GHOM/MARAGHE. 208 x 136 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1212. MATTA, antik/semiantik Yomoud. 259,5 x 142.
1212. MATTA, antik/semiantik Yomoud. 259,5 x 142.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1565. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
776. BEGRAVNINGSSKED/RAGUSKED, av Nils Hellberg, Stockholm 1791.
776. BEGRAVNINGSSKED/RAGUSKED, av Nils Hellberg, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779.
760. BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1596. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1596. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
660. VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
660. VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1324. NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1324. NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.
431. DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1576. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1576. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1247. VAS, porslin, Kina. Sen Qing dynasti.
1247. VAS, porslin, Kina. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1581. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1581. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
786. KRYDDKAR, möjligen av Nikifor Moshchalkin, S:t Petersburg 1794.
786. KRYDDKAR, möjligen av Nikifor Moshchalkin, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
795. KORG, av Oreste Kurlukov, Moskva 1896-1908.
795. KORG, av Oreste Kurlukov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1547. SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1547. SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
816. DOSA, guld 18k. Sannolikt Östasiatiskt arbete, 1900-tal.
816. DOSA, guld 18k. Sannolikt Östasiatiskt arbete, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i from av skalbagge.
988. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i from av skalbagge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
901. ÖRHÄNGEN, guldclips, 1960-tal.
901. ÖRHÄNGEN, guldclips, 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
128. Anders Zorn, "Byst".
128. Anders Zorn, "Byst".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
134. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
131. Anders Zorn, "Elin".
131. Anders Zorn, "Elin".
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
631. SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.
631. SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
609. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1150. SEMIANTIK BIDJAR. 207,5 x 136,5 cm.
1150. SEMIANTIK BIDJAR. 207,5 x 136,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. SEMIANTIK KESHAN. 208 x 135,5 cm.
1184. SEMIANTIK KESHAN. 208 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1031. RING, fasettslipad topas med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1031. RING, fasettslipad topas med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
1337. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.
819. BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1147. ANTIKT/SEMIANTIKT SUZANI BRODERI. 342 x 86 cm. Uzbekistan.
1147. ANTIKT/SEMIANTIKT SUZANI BRODERI. 342 x 86 cm. Uzbekistan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. Anders Zorn, "Dalarö".
127. Anders Zorn, "Dalarö".
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1097. ARMBANDSUR, Movado, guld.
1097. ARMBANDSUR, Movado, guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1051. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.48 ct.
1051. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.48 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1318. FIGUR, elfenben. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1318. FIGUR, elfenben. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).
685. POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1623. KRUKA, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
1623. KRUKA, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1495. YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. Kanton.
1495. YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. Kanton.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1131. ROCK, vävd och broderad. Höjd 147 cm. Kina 1930-tal.
1131. ROCK, vävd och broderad. Höjd 147 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1124. TÄCKE, krabbasnår. 186 x 105,5 cm. Sydsverige omkring 1900.
1124. TÄCKE, krabbasnår. 186 x 105,5 cm. Sydsverige omkring 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1193. SEMIANTIK MALAJIR. 190,5 x 124,5 cm.
1193. SEMIANTIK MALAJIR. 190,5 x 124,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1155. ANTIK GÖRDES. 188,5 x 130 cm.
1155. ANTIK GÖRDES. 188,5 x 130 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1624. KRUKA, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
1624. KRUKA, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1622. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
1622. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1660. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1700. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1645. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
1645. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1680. SKÅLAR, ett par, äggskalsporslin. Kina, Republik.
1680. SKÅLAR, ett par, äggskalsporslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. RING, rödguld med rund fasettslipad tanzanit.
982. RING, rödguld med rund fasettslipad tanzanit.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK