Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1647 föremål
1040. RING, 144 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
1040. RING, 144 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
874. BROSCH/HÄNGE, pärlor och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
874. BROSCH/HÄNGE, pärlor och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1573. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1573. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895.
800. KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1665. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
1665. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 259 x 167,5 cm.
1208. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 259 x 167,5 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Anders Zorn, "The new maid".
130. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1201. SEMIANTIK/OLD SPANSK. 294,5 x 205,5 cm.
1201. SEMIANTIK/OLD SPANSK. 294,5 x 205,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1181. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN. 215 x 142,5 cm.
1181. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN. 215 x 142,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
758. BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
758. BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
761. BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.
761. BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
811. DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790.
811. DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
738. SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko.
738. SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1302. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin.
1302. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1502. BÄGARE, porslin.  Qing dynastin, Qianlongs märke.
1502. BÄGARE, porslin. Qing dynastin, Qianlongs märke.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
160. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
161. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
161. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1229. URNA med LOCK, keramik. Yuan dynastin.
1229. URNA med LOCK, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på  uppfodrad duk.
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1602. SERVIS, 23 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1602. SERVIS, 23 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
425. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
769. SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614).
769. SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614).
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644).
1263. VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1301. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal.
1301. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK