Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
1236. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1573. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1573. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895.
800. KÅSA, av Nikolaus Strulyev, Moskva 1895.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1665. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
1665. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1671. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1671. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 259 x 167,5 cm.
1208. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 259 x 167,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Anders Zorn, "The new maid".
130. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1201. SEMIANTIK/OLD SPANSK. 294,5 x 205,5 cm.
1201. SEMIANTIK/OLD SPANSK. 294,5 x 205,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1181. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN. 215 x 142,5 cm.
1181. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN. 215 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
758. BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
758. BÄGARE, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1117. FICKUR, F. Crump, London.
1117. FICKUR, F. Crump, London.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
761. BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.
761. BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
811. DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790.
811. DOSA, guld 18k, sannolikt Hanau omkr. 1790.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
738. SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko.
738. SALTKAR, av Petter Åkerblom, Marstrand 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1302. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin.
1302. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1502. BÄGARE, porslin.  Qing dynastin, Qianlongs märke.
1502. BÄGARE, porslin. Qing dynastin, Qianlongs märke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
814. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
852. RING, van Cleef & Arpels, med åttkantslipade diamanter, ca 0.50 c, med vit korall.
852. RING, van Cleef & Arpels, med åttkantslipade diamanter, ca 0.50 c, med vit korall.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
160. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
161. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
161. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1229. URNA med LOCK, keramik. Yuan dynastin.
1229. URNA med LOCK, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på  uppfodrad duk.
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1450. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1450. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1602. SERVIS, 23 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1602. SERVIS, 23 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
1171. OLD ISFAHAN. 338,5 x 232 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
425. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
769. SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614).
769. SKED med kronknopp, av Hans Klausen, Vä (verksam -1594-1614).
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644).
1263. VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1301. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal.
1301. SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
1173. MATTA, semiantik Jamshidi slätväv. 450x185.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK