Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1647 föremål
1611. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1611. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
807. DOSA, guld 20k, Franska prestigestämplar. c. 1740.
807. DOSA, guld 20k, Franska prestigestämplar. c. 1740.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1555. TRUMPETVAS, porslin. Qing dynastin.
1555. TRUMPETVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1096. ARMBANDSUR, Jeager-le-Coultre, Reverso, guld.
1096. ARMBANDSUR, Jeager-le-Coultre, Reverso, guld.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1344. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1344. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
293. Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.
293. Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
601. SKRIN. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.
601. SKRIN. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1255. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin.
1255. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1257. RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
1257. RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1106. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos 100', automatiskt.
1106. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos 100', automatiskt.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1108. ARMBANDSUR, Girard-Perregaux, 'Seahawk II' automatisk 2010.
1108. ARMBANDSUR, Girard-Perregaux, 'Seahawk II' automatisk 2010.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
58. Emma Ekwall, I mormors knä.
58. Emma Ekwall, I mormors knä.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
817. RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct.
817. RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. Elsa Beskow, "Putte i blåbärsskogen".
16. Elsa Beskow, "Putte i blåbärsskogen".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
830. ÖRHÄNGEN, 42 briljantslipade diamanter, tot. 3.44 ct.
830. ÖRHÄNGEN, 42 briljantslipade diamanter, tot. 3.44 ct.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1022. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter, tot. 4.08 ct.
1022. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter, tot. 4.08 ct.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1266. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1266. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
873. RING, briljantslipad diamant, 1.01 ct, 1976.
873. RING, briljantslipad diamant, 1.01 ct, 1976.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
46. Edvard Westman, Skutan.
46. Edvard Westman, Skutan.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
501. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
501. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1635. VAS, keramik. Norra Song dynastin (960-1279).
1635. VAS, keramik. Norra Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1157. SEMIANTIK HERIS. 376,5 x 292,5 cm.
1157. SEMIANTIK HERIS. 376,5 x 292,5 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv med figurer.
32. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv med figurer.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1514. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1514. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
30. Carl Skånberg, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.
30. Carl Skånberg, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
499. LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.
499. LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1398. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
1398. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
428. KONSOLBORD, s.k. Console dessert.  Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
428. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
744. KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.
744. KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
153. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
153. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1345. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1345. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. 
Louis XVI.
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK