Vårens Moderna 566

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
824BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1971.13 000 SEK
825BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsbergs Studio 1960 och 1967.3 200 SEK
826BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsbergs Studio 1956 och 1958.13 000 SEK
827BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1961.10 000 SEK
828BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1978.6 000 SEK
829BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1952.6 500 SEK
830BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1960.8 000 SEK
831BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1951.27 000 SEK
832BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1961.8 000 SEK
833BERNDT FRIBERG, miniatyrskålar, 4 st och miniatyrvaser, 5 st, Gustavsbergs Studio 1960-tal.13 000 SEK
834BERNDT FRIBERG, 3 st vaser, Gustavsbergs Studio 1956-57.12 500 SEK
835ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg.9 000 SEK
836LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg sannolikt 1950-tal.31 000 SEK
837LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1988.Återrop
838LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1978.10 500 SEK
839GUNNAR NYLUND lejon, Rörstrand.21 000 SEK
840GUNNAR NYLUND, hästhuvud, Rörstrand.15 000 SEK
841GUNNAR NYLUND, gethuvud, Rörstrand.5 500 SEK
842HERTHA BENGTSSON, servis, 66 delar, "Blå eld", Rörstrand.18 000 SEK
843VICKE LINDSTRAND, skulptur, Uppsala-Ekeby 1947-48.9 000 SEK
844MARI SIMMULSON, skulptur, "Balinesiska", Uppsala-Ekeby.12 500 SEK
845MARI SIMMULSON, vas, Upsala Ekeby, 1950-tal.6 000 SEK
846TYRA LUNDGREN, fågelunge.10 000 SEK
847ÅKE HOLM, "Petrus fiskaren", Höganäs, 1950-tal.26 000 SEK
848ÅKE HOLM, "Noa och duvan", Höganäs, 1950-tal.10 000 SEK
849ÅKE HOLM, "Mose med kopparormen", Höganäs, 1950-tal.6 000 SEK
850ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.8 500 SEK
851ÅKE HOLM, "Aron", Höganäs, 1950-tal.7 000 SEK
852HERTHA HILLFON, väggskulptur, 1962.1 800 SEK
853HERTHA HILLFON, skulptur, 1971.2 500 SEK
854INGRID HERRLIN, skulptur, stengods. Sign.Återrop
855HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.160 000 SEK
856HANS HEDBERG, vas, Biot Frankrike.8 000 SEK
857HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.Återrop
858HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.40 000 SEK
859HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.34 000 SEK
860HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.17 000 SEK
861HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.19 000 SEK
862HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.16 000 SEK
863HANS HEDBERG, päron, Biot Frankrike.18 500 SEK
864HANS HEDBERG, flaska med propp, Biot, Frankrike.Återrop
865HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.5 500 SEK
866HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.Återrop
867HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.Återrop
868HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike.8 000 SEK
869HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.6 500 SEK
870HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.3 800 SEK
871BENGT LINDSTRÖM, väggrelief, Frankrike.8 500 SEK
873FAT, stengods, Erik Plöen, Norge 1900-tal.Återrop
874MIKAEL SCHILKIN, skulptur, Arabia, Finland, 1940-tal.76 000 SEK
875MICHAEL SCHILKIN, rådjurskid, Arabia, Finland.34 000 SEK
876MIKAEL SCHILKIN, bagge, Arabia, Finland.21 000 SEK
877RUT BRYK, plakett, Arabia, 1946.10 500 SEK
878RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland.48 000 SEK
879RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland.29 000 SEK
880BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia Finland.20 000 SEK
881BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland 1940's.22 000 SEK
882BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.26 000 SEK
883BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.28 000 SEK
884EFFIE HAGERMAN-LINDENCRONE, golvvas, Bing & Gröndahl 1910-tal.58 000 SEK
885GOTFRED RUDE, golvvas, Den Konglige Porcelainsfabrik, 1919.4 000 SEK
886PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.3 000 SEK
887ROZENBURG DEN HAAG, vas, omkring 1900.11 000 SEK
888FIGURIN, Johanna Meier-Michel, Wiener Kunstkeramische Werkstätte Busch & Ludescher, 1910-tal.Återrop
889JOSEF LORENZL, figurin, "Adagio", Goldscheider, Västtyskland 1953-60.5 000 SEK
890DAISY MAKEIG JONES, skål "Fairyland lustre", Wedgwood, England 1920-30-tal.29 000 SEK
891PABLO PICASSO, fat, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.92 000 SEK
892PABLO PICASSO, fat, "Corrida Sur Fond Noir", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.26 000 SEK
893PABLO PICASSO, kanna, "Pichet aux oiseaux" Madoura, Vallauris, Frankrike 1962.38 000 SEK
894PABLO PICASSO, skål, "Personnages" Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.21 000 SEK
895PABLO PICASSO, vas, "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.21 000 SEK
896PABLO PICASSO, vas, "Vase gravé noir", Madoura Vallauris, Frankrike, 1953.38 000 SEK
897PABLO PICASSO, fat, "Deux danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.16 000 SEK
898PABLO PICASSO, fat, "Oiseau no 93", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.16 000 SEK
899PABLO PICASSO, skålfat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.11 500 SEK
900PABLO PICASSO, plakett "Visage", Madoura, Vallauris Frankrike 1954.4 500 SEK
901BRODERI. "Sagan om Livets Slott"("Livets Saga"). 183,5 x 179 cm. Signerad AC 1930.42 000 SEK
902BRODERI, på siden. 89,5 x 85,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.7 000 SEK
903BRODERI, på sammet. "Midsommarblommor". 93 x 88,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.10 000 SEK
904VÄVNAD. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 149 x 76,5 cm. Signerad MMF.2 000 SEK
905VÄVNADER, 4 st. "Röd häst". Gobelängteknik. ca 39,5 x 39 cm vardera. Signerade AB MMF.10 500 SEK
906VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 49,5 x 179 cm. Signerad AB MMF.Återrop
907VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 104 cm. Signerad MMF.3 000 SEK
908VÄVNAD. "Födelsedagen". Gobelängteknik. 194 x 130 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).19 000 SEK
909VÄVNAD. "Bokstäverna". Gobelängvariant. 44 x 74 cm. Signerad BS.13 000 SEK
910VÄVNAD. "Cerallbo". Gobelängvariant. 47,5 x 72 cm. Signerad BS (Barbro Sprinchorn),4 000 SEK
911VÄVNAD. Slätväv. 248 x 137 cm.9 000 SEK
912VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 150 x 220,5 cm. Signerad PF BROR.WIKSTRÖM (Pinton Frères).16 000 SEK
913VÄVD TAPET. "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie". 115 x 169,5 cm. Signerad GYNNING (Lars Gynning). Omkring 1960.4 000 SEK
914VÄVD TAPET. "The Room". 204,5 x 113,5 cm. Signerad EO (Elisabet Hasselberg-Olsson).12 000 SEK
915MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 222 x 144,5 cm. Signerad AB MMF BN.27 000 SEK
916MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 199 x 125 cm. Signerad AB MMF BN.11 000 SEK
917MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 245 x 173 cm. Signerad AB MMF BN.28 000 SEK
918MATTA. "Tånga, ljus". Gobelängteknik. 226,5 x 182,5 cm. Signerad AB MMF BN.31 100 SEK
919MATTA. "Tånga, blå". Gobelängteknik. 250,5 x 175,5 cm. Signerad AB MMF BN.22 000 SEK
920MATTA. "Park gulorange". Gobelängteknik. 284,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF BN.34 000 SEK
921MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 549 x 291 cm. Signerad MLH JSJP ID.155 000 SEK
922MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 224,5 x 164,5 cm. Signerad EG.6 000 SEK
923MATTA. Gobelängteknik. 317 x 200,5 cm. Signerad SKLH KB 1966.18 000 SEK
924MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 612,5 x 413,5 cm. Signerad AB MMF BN.175 000 SEK