Vårens Moderna 566

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
516GUSTAF HOLMDAHL, takarmatur, 1920-tal.7 500 SEK
517AXEL EINAR HJORTH, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.20 000 SEK
518AXEL EINAR HJORTH, taburett "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1929.7 500 SEK
519AXEL EINAR HJORTH, skåp "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.38 000 SEK
520IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.25 000 SEK
521FOLKE BENSOW, bord "Trädgårdsmöbeln Näfverqvans n:r 10", Näfveqvarns Bruk.60 000 SEK
522ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.29 000 SEK
523ANNA PETRUS, trädgårdsurna "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.9 000 SEK
524FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.23 000 SEK
525OLOF HULT, trädgårdsurna, "Mikrokosmos" Näfveqvarns Bruk.9 000 SEK
526FOLKE BENSOW, taburetter, 1 par, "Trädgårdsmöbeln nr:2" Näfveqvarns Bruk.37 000 SEK
528FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.15 500 SEK
529FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.16 000 SEK
531FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.18 000 SEK
532IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.4 000 SEK
533CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk.3 800 SEK
534FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.21 000 SEK
535ANNA PETRUS, brasställ, sannolikt Herman Bergman 1920-tal.16 000 SEK
537OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurnor 1 par, 1920-30-tal.3 000 SEK
538OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, 1920-30-tal.4 500 SEK
539OKÄND FORMGIVARE, möjligen Carl Malmsten, dagbädd, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1920-tal.36 000 SEK
540MATGRUPP, 7 delar, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, möjligen formgiven av Carl Malmsten, 1920-30-tal.Återrop
541OKÄND FORMGIVARE, taburett, möjligen Albin Stark, Sverige 1920-30-tal.13 000 SEK
542OKÄND FORMGIVARE, pelarbord, Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.4 000 SEK
543AXEL EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.Återrop
544OKÄND FORMGIVARE, spegel, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.12 500 SEK
545OKÄND FORMGIVARE, spegel, Sverige 1930-tal.15 500 SEK
546TAKARMATUR, vitmetall, 1920-30-tal. H ca 80.Återrop
547SYLVIA STAVE, ljusstakar, 1 par, CG Hallberg, 1933.Återrop
548GUSTAF ISAK CLASON, vilstol, Stockholm Nya Järnsängsfabrik 1930.Återrop
549GUSTAF ISAK CLASON, vilstol, Källemo 2008.Återrop
550JOHAN PETTER JOHANSSON, armatur,"Triplex-pendel", ASEA, 1920-30-tal.7 500 SEK
551JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA Enköping 1920-30-tal.9 000 SEK
552OSCAR NILSSON, fåtöljer, 1 par, ca 1933, för snickarmästare Albin Johansson Stockholm Stads Hantverksförening.54 000 SEK
553OSCAR NILSSON, möjligen, byrå, Sverige 1940-tal.46 000 SEK
554AXEL EINAR HJORTH, pallar, 1 par "Lovö" NK Nordiska Kompaniet 1930-tal.35 000 SEK
555AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.8 500 SEK
556AXEL EINAR HJORTH, soffbord, "Lovö" Nordiska Kompaniet 1930-tal.25 000 SEK
557AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.31 000 SEK
558AXEL EINAR HJORTH, 4 stolar, 2 karmstolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal.90 000 SEK
559AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.44 000 SEK
560AXEL EINAR HJORTH, bord, egen verkstad, Stockholm 1940-tal.9 500 SEK
561CARL MALMSTEN, sekretär 1920-tal.33 000 SEK
562CARL MALMSTEN, sybord, 1920-tal.8 000 SEK
563CARL MALMSTEN, spegel, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.8 500 SEK
566OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal.Återrop
567CARL MALMSTEN, matbord.6 000 SEK
568CARL MALMSTEN, stolar, 1 par Nordiska Kompaniet, 1920-tal.6 000 SEK
569KONSOLBORD, Nordiska Kompaniet, Sverige, 1920-tal.Återrop
570OTTO SCHULZ, fåtöljer ett par, Boet, Göteborg 1930-tal.17 500 SEK
571TABURETT, Otto Schulz, Boet, Göteborg 1930-tal.Återrop
572CARL MALMSTEN, fåtölj "Jättepaddan", O.H. Sjögren.26 000 SEK
573EDVIN OLLERS, bokstöd, 1 par, Stockholm 1938.7 000 SEK
574EDVIN OLLERS, vas, Schreuder & Olssons Tenngjuteri, Stockholm 1940.3 100 SEK
575SOFFBORD, Alvar Andersson, Stockholms Stads Hantverksförening, 1930-tal.Återrop
576ERIC CHAMBERT, soffa/dagbädd, Chamberts möbelfabrik Norrköping, 1930-tal.29 000 SEK
577ERIC CHAMBERT, fåtöljer, 1 par, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-tal.80 000 SEK
578GUNNAR ASPLUND, karmstol "Futura" för Göteborgs Rådhus ca 1935.25 000 SEK
579FRITZ KURZ, takarmatur, Orrefors, 1940-tal.16 000 SEK
580VÄGGVITRINSKÅP, Mats David Gahrn, Sverige, 1900-talets slut.Återrop
581BRUNO MATHSSON, "arbetsstolen 36" , Firma Karl Mathson, 1937.9 500 SEK
582BRUNO MATHSSON, "Annika", för firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1930-tal.9 500 SEK
583BRUNO MATHSSON, "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.15 500 SEK
584BRUNO MATHSSON, "arbetsstolen nr 41", 1 par, Firma Karl Mathsson, 1940-50-tal.6 500 SEK
585G.A. BERG, skåp, Stockholm 1940-tal.21 000 SEK
586KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj med fotpall, "Stora Eva", Triva-serien, NKs verkstäder i Nyköping, 1950-60-tal.35 000 SEK
587CARL-AXEL ACKING, karmstolar, 4 st "Tokyo", sannolikt Nordiska Kompaniet verkstäder ca 1960.8 500 SEK
588OKÄND FORMGIVARE, taklampa möjligen Bertil Brisborg, Nordiska Kompaniet 1950's.8 000 SEK
589ATELJÉ LYKTAN, takkrona och lampetter, 1 par, 1940-tal modell nr 117.3 500 SEK
590SKÅP, sannolikt Oscar Nilsson, Bodafors 1940-50-tal.Återrop
591CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Finland 1950-tal.36 000 SEK
592CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, bänk/bord, 1950-tal.3 000 SEK
593OSCAR NILSSON, skåp, sannolikt utfört av snickarmästare J Wickman, Stockholm, 1940-tal.17 000 SEK
594CARL MALMSTEN, fåtölj "Marino".Återrop
595AXEL LARSSON, karmstolar, 4 st, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.12 500 SEK
596GEORG JENSEN, moccaservis tre delar "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918-20,Återrop
597GEORG JENSEN, skål med såsslev, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling.19 000 SEK
598GEORG JENSEN, kandelaber för fem ljus, Köpenhamn 1925-32, sterling.110 000 SEK
599GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn 1919-27,70 000 SEK
600GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1917, 830/1000 silver,16 000 SEK
601JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar samt tång, George Jensen, Köpenhamn ca 1919.25 000 SEK
602JOHAN ROHDE, bonbonnière, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,7 500 SEK
603GEORG JENSEN, skålar, 1 par, Köpenhamn 1915-32.8 000 SEK
604JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,5 000 SEK
605GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77.55 000 SEK
606GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1919-20,27 500 SEK
607GEORG JENSEN, skålar, ett par, Köpenhamn 1917-21 (en stpl 1918), 830/1000 silver,11 500 SEK
608GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn, 1919-1927, sterling.11 500 SEK
609GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn, Danmark, 1925-32, sterling.5 000 SEK
610GUNDORPH ALBERTUS, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling.Återrop
611GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-33, sterling.4 000 SEK
612JOHAN ROHDE, gräddkanna och sockerskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,6 500 SEK
613GEORG JENSEN, gräddsnipa och skål, Köpenhamn 1945-77, sterling.8 500 SEK
614JOHAN ROHDE, 145 delar bestickuppsättning "Konge/Acorn", Georg Jensen, Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-54.88 000 SEK
615JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 50 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,40 000 SEK
616HARALD NIELSEN, kaffeservis samt bricka, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling,25 000 SEK
617HARALD NIELSEN, gräddkanna och sockerskål,Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,6 000 SEK
618HARALD NIELSEN, kaffeservis tre delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-54, sterling,23 000 SEK
619HARALD NIELSEN, bestick, 65 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77.33 000 SEK
620HARALD NIELSEN, bägare, 6 st, Georg Jensen 1945-77, sterling,5 000 SEK