Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
475. Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
275. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 195 x 133,5 cm.
275. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 195 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
61. Oscar Törnå, Gamla bron i Grez.
61. Oscar Törnå, Gamla bron i Grez.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
1191. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
1191. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 50 000 SEK
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
97. Prins Eugen, "Örberga".
97. Prins Eugen, "Örberga".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
325. David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718).
325. David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1404. FIGURIN, lergods. Tang-dynastin (618-907).
1404. FIGURIN, lergods. Tang-dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1003. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct.
1003. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1319. ARMBAND, 241 briljantslipade diamanter, tot. 4.73 ct.
1319. ARMBAND, 241 briljantslipade diamanter, tot. 4.73 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
996. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 4.78 ct, i form av hjärta.
996. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 4.78 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1261. ÖRHÄNGEN, princessslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
1261. ÖRHÄNGEN, princessslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1014. ÖRHÄNGEN, rubiner, tot. 7.45 ct, med briljantslipade diamanter, 1.33 ct.
1014. ÖRHÄNGEN, rubiner, tot. 7.45 ct, med briljantslipade diamanter, 1.33 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1073. RING, briljantslipad diamant 1.11 ct.
1073. RING, briljantslipad diamant 1.11 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
442. Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap.
442. Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
450. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.
450. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1347. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1962.
1347. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1962.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1346. CARTIER, Tank Francaise, quartz, guld, 1996.
1346. CARTIER, Tank Francaise, quartz, guld, 1996.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
994. RING, briljantslipad diamant, ca 1,15 ct.
994. RING, briljantslipad diamant, ca 1,15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1310. COLLIER, odlade South sea pärlor, 13-10 mm,
1310. COLLIER, odlade South sea pärlor, 13-10 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1354. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
1354. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
956. RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
956. RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
393. Blomsterstilleben.
393. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1495. ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
1495. ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1152. COLLIER, Bulgari, guld. Vikt 111 g.
1152. COLLIER, Bulgari, guld. Vikt 111 g.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1508. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1508. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1648. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
1648. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
159. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
159. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
414. Den helige Hieronimus i sin kammare.
414. Den helige Hieronimus i sin kammare.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK