Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
390. Bataljscen.
390. Bataljscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1791. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
1791. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
66. Nils Kreuger, Fåraherde i Grez.
66. Nils Kreuger, Fåraherde i Grez.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
346. Stilleben med trompe l´oeil.
346. Stilleben med trompe l´oeil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver.  Troligen Tang dynastin.
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
71. Emil Johanson-Thor, "Vinterdag vid ödekyrkan, Hven".
71. Emil Johanson-Thor, "Vinterdag vid ödekyrkan, Hven".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. RING, fasettslipad ametist, 17.60 ct, och briljantslipade diamanter, 1.19 ct.
980. RING, fasettslipad ametist, 17.60 ct, och briljantslipade diamanter, 1.19 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
1252. RING, hjärtslipad diamant, ca 0.75 ct, samt hjärtslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
453. "The church choir".
453. "The church choir".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
435. Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1323. RING, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, med rosenslipade diamanter.
1323. RING, antikslipad diamant, ca 0.90 ct, med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
456. Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
278. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 289,5 x 229 cm.
278. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 289,5 x 229 cm.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. Erik Tryggelin, Vy över Sankt Erikspalatset, Stockholm.
98. Erik Tryggelin, Vy över Sankt Erikspalatset, Stockholm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1372. CHOPARD, Happy Sport, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2004.
1372. CHOPARD, Happy Sport, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2004.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1163. RING, briljantslipade diamanter, mittsten 0.65 ct, samt mindre tot. 1.85 ct.
1163. RING, briljantslipade diamanter, mittsten 0.65 ct, samt mindre tot. 1.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1205. RING, briljantslipad diamant, 1.05 ct.
1205. RING, briljantslipad diamant, 1.05 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
728. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
728. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1341. CARTIER, Pasha, automatisk, stål, ca 2005.
1341. CARTIER, Pasha, automatisk, stål, ca 2005.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1078. RING, Tiffany & Co, briljantslipad diamant, 0.80 ct.
1078. RING, Tiffany & Co, briljantslipad diamant, 0.80 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
349. Pastoral idyll.
349. Pastoral idyll.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
315. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm.
315. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
942. SKED, oidentifierat bomärke, möjligen Halmstad 1500-talets slut.
942. SKED, oidentifierat bomärke, möjligen Halmstad 1500-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1506. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1506. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
11. Nils Forsberg, Parkmotiv från Versailles.
11. Nils Forsberg, Parkmotiv från Versailles.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK