Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1839. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
1839. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1826. FIGURIN, brons. Arkaiserande.
1826. FIGURIN, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1831. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat.  Arkaiserande.
1831. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1833. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
1833. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1835. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
1835. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1720. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1720. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
165. Christian Eriksson, "Elof".
165. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1509. PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1509. PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1640. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1640. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1718. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1645. VAS, porslin. Troligen Republik, med Jiaqings sigillmärke.
1645. VAS, porslin. Troligen Republik, med Jiaqings sigillmärke.
Klubbat pris 
950 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1707. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1707. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1414. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1428. VAS, keramik. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1428. VAS, keramik. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. Per Julius, Höst vid vattnet.
73. Per Julius, Höst vid vattnet.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. ANTIK KHAMSEH GALLERI. 430,5 x 100 cm.
288. ANTIK KHAMSEH GALLERI. 430,5 x 100 cm.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
966. HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.
966. HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1738. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1738. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1530. BODHISATTVA, förgylld brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1530. BODHISATTVA, förgylld brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. RING, tsavorit 1 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.20 ct.
1198. RING, tsavorit 1 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1694. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. RING, IWC, guld med briljantslipade diamanter, tot. 0.72 ct.
1322. RING, IWC, guld med briljantslipade diamanter, tot. 0.72 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1392. SPINDELUR, Garneij, Stockholm 1700-tal.
1392. SPINDELUR, Garneij, Stockholm 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. ZENITH, Elite, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1366. ZENITH, Elite, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
655. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
228. OLD SILKE HEREKE. 164 x 106,5 cm.
228. OLD SILKE HEREKE. 164 x 106,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
225. SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.
225. SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1823. STOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
1823. STOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1742. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Swatow.
1742. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
781. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
781. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1734. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1734. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
287. SEMIANTIK KESHAN. 206,5 x 131,5 cm.
287. SEMIANTIK KESHAN. 206,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
811. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74.
811. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
369. Lars Jacob von Röök, "Beppo".
369. Lars Jacob von Röök, "Beppo".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil.
366. Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1403. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1403. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1422. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1422. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1401. SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
1401. SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1636. VAS, keramik, Qing dynastin.
1636. VAS, keramik, Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. POTTSKÅP. Italien, 1700-talets slut.
524. POTTSKÅP. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1274. COLLIER, guld med skuren carneol samt pärlor, 1800-tal.
1274. COLLIER, guld med skuren carneol samt pärlor, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
193. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
194. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
195. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
195. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1893. CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).
1893. CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1411. VAS, porslin. 1700-tal.
1411. VAS, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1423. FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1423. FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1748. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1748. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen.
111. Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. Anders Zorn, "Dalälven".
135. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK