Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
618. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
618. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1480. SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1480. SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
567. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
567. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
281. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 210,5 x 129,5 cm.
281. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 210,5 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
132. Anders Zorn, "Grunt".
132. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1452. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1452. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1667. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1667. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
993. RING, rosa topas samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
993. RING, rosa topas samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
678. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.
678. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Axel Lindman, "Villerville".
4. Axel Lindman, "Villerville".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. Reinhold Ljunggren, Motiv från Trosa.
26. Reinhold Ljunggren, Motiv från Trosa.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1766. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1766. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1792. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
1792. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1759. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1759. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1776. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1776. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1128. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, sekelskifte 1900.
1128. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1885. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1885. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
979. RING, gammalslpade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Strömdahl, Stockholm 1957.
979. RING, gammalslpade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Strömdahl, Stockholm 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1413. URNA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1413. URNA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
290. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 298,5 x 214,5 cm.
290. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 298,5 x 214,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1655. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1655. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
164. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
16 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. Barn med hund retandes svan.
348. Barn med hund retandes svan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
697. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).
697. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
28. Knut Ekwall, Stilla sommardag i skärgården.
28. Knut Ekwall, Stilla sommardag i skärgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK