Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov).
168. Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
939. BÄGARE, av Lars Haeggberg, Kalmar (verksam 1743-1760).
939. BÄGARE, av Lars Haeggberg, Kalmar (verksam 1743-1760).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Arvid Knöppel, Hjort.
171. Arvid Knöppel, Hjort.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm.
282. SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL. 218,5 x 137,5 cm.
305. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL. 218,5 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
263. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 222 x 151,5 cm.
263. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 222 x 151,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1584. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1584. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
674. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.
674. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1351. TAG HEUER, Carrera, automatisk, stål, 2007.
1351. TAG HEUER, Carrera, automatisk, stål, 2007.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1819. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
1819. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
77. Victor Forssell, "Stadsutkant, vinter".
77. Victor Forssell, "Stadsutkant, vinter".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. IWC, International Watch Company, manuell, guld, 1970-tal.
1375. IWC, International Watch Company, manuell, guld, 1970-tal.
Klubbat pris 
11 400 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1377. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
1377. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1218. RING, briljantslipade diamanter runtom hela ringen, tot. 1.45 ct.
1218. RING, briljantslipade diamanter runtom hela ringen, tot. 1.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN FIGURAL. 205,5 x 128,5 cm.
286. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN FIGURAL. 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
923. SÅSSKÅLAR på fat, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1837 och 1838.
923. SÅSSKÅLAR på fat, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1837 och 1838.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
708. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
708. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
131. Anders Zorn, "Gammal Ballad II".
131. Anders Zorn, "Gammal Ballad II".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
274. SEMIANTIK KAZAK sannolikt. 234 x 137,5 cm.
274. SEMIANTIK KAZAK sannolikt. 234 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
318. SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm.
318. SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
158. David Edström, Ernest Thiel.
158. David Edström, Ernest Thiel.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1810. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Kangxi sex karaktärers märke.
1810. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Kangxi sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1783. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1783. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1758. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin (1368-1644).
1758. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1884. SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
1884. SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?