Vårens Moderna 572

503 föremål
345. Marc Chagall, "Le Bouquet au-dessus de Vence".
Klubbat pris
1 650 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
322. Ilhan Koman, Utan titel.
322. Ilhan Koman, Utan titel.
Klubbat pris
500 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
380. Joan Hernández Pijuan, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
372. Karel Appel, Utan titel.
372. Karel Appel, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
373. Asger Jorn, Utan titel.
373. Asger Jorn, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
381. KNUT RUMOHR. Olja på duk. Sign Knut Ruhmor o dat -75.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
342. Pablo Picasso, "Tête de Pierrot".
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
387. Walasse Ting, Kvinna med fruktkorg.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
388. Walasse Ting, Kvinnor med papegojor och blommor.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
383. Gleb Bogomolov, "Blå bägare".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
376. ALBERT BITRAN , Olja på duk. Sign Bitran o dat -62.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
359. Max Bill, "Farbe aus farbe".
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
336. Ragnhild Keyser, Utan titel.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
382. Paul Jenkins, "Phenomena Dawn Pauilion".
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
335. JEAN SOUVERBIE, olja på duk, signerad och daterad -46.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
365. Jesús Rafael Soto, "Light Trap".
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
389. Roberto Matta, "Soupe-sonnante".
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
338. František Kupka, "Etude pour Energiques et Circulaires".
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
334. Piet Mondrian, Utsikt över Oostzijdse väderkvarn.
Klubbat pris
330 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
351. ANTONI CLAVÉ, "Gant au colin maillard".
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
353. Olivier Debré, ”Signe personnage”.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
350. Marino Marini, Häst och ryttare.
Klubbat pris
340 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
364. Henryk Stazewski, Relief.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
357. Lucio Fontana, Concetto Spaziale.
Klubbat pris
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
355. ITALO VALENTI. Collage uppfäst på papp-pannå. Sign Valenti.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
349. Lynn Chadwick, Standing figures.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
348. Lynn Chadwick, "Girl VII".
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Lars-Gunnar Nordström, Utan titel.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
378. Paul Jenkins, "Phenomena Prism Capstan".
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
366. Julio Le Parc, Utan titel.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
377. Joe Downing, Utan titel.
377. Joe Downing, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
337. Franciska Clausen, Utan titel.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
379. PAUL JENKINS, akvarell, signerad och daterad 1987 a tergo.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
390. Francois Gall, "Fiskebåtar III, Cannes".
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
391. Francois Gall, "Blommor I".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
392. Fernando Cueto Amorsolo, Tvättscen (Lavandera).
Klubbat pris
320 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
346. Henri Michaux, Utan titel.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
347. Henri Michaux, Utan titel.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
341. Bernard Buffet, Matador.
341. Bernard Buffet, Matador.
Klubbat pris
620 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
375. Karel Appel, "Head".
375. Karel Appel, "Head".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
352. André Marfaing, Utan titel.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
385. ERIK ORTVAD, Olja på duk, Sign Erik Ortvad o dat 1969 a tergo.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
706. MATTA. "Bärplockare". Rya. 225,5 x 152 cm. Signerad IH.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
583. SYLVIA STAVE, smyckeskrin, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
600. CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
624. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
585. SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581. TAGE FOUGSTEDT, tobaksburk, Stockholm 1923.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
588. AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
645. BO NOTINI, golvarmatur, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
564. JOSEF HOFFMANN, stolar, 4 st, Thonet efter 1929.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. SWEDISH GRACE, skrin, 1930.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
607. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Boet, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
649. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, stolar 1 par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
646. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, bord, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
647. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, soffa, Sverige  1930-40-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
619. OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. JUST ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
636. CARL MALMSTEN, skåp "Stigberget".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
576. TORE STRINDBERG, schackpjäser, 32 st, Herman Bergman gjuteri, Stockholm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
566. JACQUES ADNET, tillskrivet, bord, 1930-40-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. HAGENAUER, skulptur, Wien 1950-tal.
Klubbat pris
10 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
612. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
618. PLAFOND, Birger Ekman, Mjölby Intarsia 1939.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. BIRGER EKMAN, plafond, Mjölby Intarsia 1939.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
606. C.G. HALLBERG, väggspegel, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
621. HJALMAR JACKSON, konsolbord, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
631. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
582. SYLVIA STAVE, vas, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
615. SUNE BÄCKSTRÖM, spegel, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
580. OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
579. HJALMAR NORRSTRÖM, golvurna, Stockholm 1904.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. STEN ERICSON, "Jakturnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
632. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
638. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
611. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
587. SIMON GATE, takarmatur, Orrefors, ca 1928, för Tändstickspalatset.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. ELIS BERGH, golvarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm ca 1925.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
586. RAGNAR ÖSTMAN, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
628. AXEL EINAR HJORTH, bänk, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
630. AXEL-EINAR HJORTH, pallar, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
629. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
639. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
637. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
603. ELIS BERGH, takarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
644. HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK