Vårens Klassiska 574

1803 föremål
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. Ernst Josephson, "Papagena".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
699. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
665. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1507. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1503. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
698. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1361. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. SEMIANTIK BEIJING. Art Deco. 292 x 211,5 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1295. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 350 x 276 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1309. OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1067. ÖRHÄNGEN, opaler, demantoidgranater och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1367. VASER, ett par, cloisonné. Qing Dynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
704. SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1013. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1302. SEMIANTIK KIRMAN. 394,5 x 274,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1285. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 208,5 x 136 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1284. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 130 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1192. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.20 ct. Kvalitet ca J/SI2-I1.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1185. RING, droppslipad diamant ca 1 ct. Kvalitet ca K/SI.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
972. RING, diamanter tot. 0.38 ct. samt carréslipade rubiner tot. 0.50 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1155. MANSCHETTKNAPPAR,  Cartier,  No. 7265, rubiner.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1163. ÖRHÄNGEN, trapetsslipade smargder med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
471. BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
963. RING, ovalslipad safir ca 2 ct och rubin, diamanter tot ca 0.75 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
561. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
455. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1072. RING, cabochonslipad turkos med briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
533. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK