Contemporary 582

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1HANS J WEGNER, "The Chair", ett par, Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.32 000 SEK
2HANS J WEGNER, "The Chair", ett par, Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal.32 000 SEK
3HANS J WEGNER, "The Chair", ett par, Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.22 000 SEK
4FINN JUHL, matbord "Judas", sannolikt Niels Vodder, Danmark 1960-tal.260 000 SEK
5IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.80 000 SEK
6KAI KRISTIANSEN, stolar 8 stycken "model 42", Schou Andersen Møbelfabrik, 1950-60-tal.16 000 SEK
7IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par med fotpallar, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.330 000 SEK
8BØRGE MOGENSEN, bänk, Fredericia Stolefabrik, Danmark 1950-60-tal.18 000 SEK
9BØRGE MOGENSEN, bänk, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1950-60-tal.15 000 SEK
10POUL HENNINGSEN, takarmatur, "PH-Kotte", Louis Poulsen, Danmark.26 000 SEK
11PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, fåtöljer, ett par "FD-151", France och Daverkosen, Danmark 1950-tal.30 000 SEK
12BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", Frederica stolefabrik, Danmark, modell nr 226.44 000 SEK
13BØRGE MOGENSEN, sideboard, C.M Madsen, Danmark 1950-tal.9 000 SEK
14BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia Stolefabrik, Danmark.15 000 SEK
15AKSEL BENDER MADSEN & EJNER LARSEN, "Metropolitan Chair", Willy Beck, Danmark 1950-60-tal.70 000 SEK
16OLE WANSCHER, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.40 000 SEK
17HANS J WEGNER, matbord, Andreas Tuck, Danmark, 1960-tal.32 000 SEK
18ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, sannolikt 1950-60-tal.30 000 SEK
19BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, "Superellips", Mathsson International, Värnamo 1960-tal.60 000 SEK
20BØRGE MOGENSEN, stolar, 4 st, Fredericia Stolefabrik, Danmark, modell 3245.9 000 SEK
21BØRGE MOGENSEN, stolar, 4 st, Fredericia Stolefabrik, Danmark, modell 3245.7 000 SEK
22BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark, modell 2204 och 2202.12 000 SEK
23HANS J WEGNER, matgrupp, 6 st "Hjertestolen" och bord, Fritz Hansen, Danmark ca 1963.34 000 SEK
24TOVE & EDVARD KINDT-LARSEN, sideboard, Seffle möbelfabrik.10 000 SEK
25POUL HENNINGSEN, takarmatur, "Kotte", Louis Poulsen, Danmark.36 000 SEK
26POUL HENNINGSEN, takarmatur, "Kotte", Louis Poulsen, Danmark.36 000 SEK
27HANS J WEGNER, skrivbord, "AT-305", Danmark.16 000 SEK
28HANS J WEGNER, fåtölj "CH 27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-tal.22 000 SEK
29PHILIP ARCTANDER, tillskrivna, fåtöljer, ett par, "Muslinge", 1940-50-tal.165 000 SEK
30PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj "Muslinge", 1940-50-tal.90 000 SEK
31PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, 1940-50-tal.Återrop
32OKÄND FORMGIVARE, stolar, 4 st, Danmark 1950-tal.7 000 SEK
33PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN.11 000 SEK
34GUNNAR AAGAARD ANDERSEN, stolar, 6 st, "Lamella chair", för MatzForm.6 000 SEK
35OLE WANSCHER, karmstolar, ett par, Danmark 1960-tal.Återrop
36POUL HENNINGSEN, ytterbelysning, ett par vägglampor, "Modell PH", för Louis Poulsen, Danmark.26 000 SEK
37POUL HENNINGSEN, ytterbelysning, ett par vägglampor, "Modell PH", för Louis Poulsen, Danmark.12 000 SEK
38HANS J WEGNER, fåtöljer, ett par, Getama, Gedsted, Danmark 1950-60-tal.9 500 SEK
39ARNE VODDER, sideboard "Nr 29", Sibast Møbler, Danmark 1960-tal.30 000 SEK
40POUL NØRREKLIT, fåtöljer, ett par, Selectform, Danmark 1960-tal.18 000 SEK
41POUL KJAERHOLM, soffbord, 'PK-61A', Fritz Hansen, Danmark 2012.30 000 SEK
42HANS J WEGNER, fåtölj, "Ox-Chair", AP-stolen, Danmark ca 1961.23 000 SEK
43IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Sälen", Olof Persson, Jönköping, 1950-60-tal.34 000 SEK
44IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Sälen", Olof Persson, Jönköping, 1950-60-tal.24 000 SEK
45POUL KJAERHOLM, taburett, "PK-91", E Kold Christensen, Danmark.38 000 SEK
46POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-63A", Kjaerholm Production, Danmark.18 000 SEK
47POUL KJAERHOLM, satsbord, "PK-71", sannolikt Fritz Hansen, Danmark.10 000 SEK
48POUL KJAERHOLM, satsbord, "PK-71", Fritz Hansen, Danmark.8 600 SEK
49IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", Olof Persson, Jönköping 1950-60-tal.42 000 SEK
50IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", Olof Persson, Jönköping 1950-60-tal.36 000 SEK
51POUL HENNINGSEN, takarmatur "PH-Kotte", Louis Poulsen, Danmark.30 000 SEK
52STIG LINDBERG, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1950-tal.13 000 SEK
54STIG LINDBERG, skulptur, "Månfisken", Skandia Present 1970-tal.18 000 SEK
55GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö, 1950-tal.50 000 SEK
56ALF SVENSSON, "TeVe", fåtöljer, ett par, Studio, Ljungs Industrier, 1950-tal.22 000 SEK
57ERIK HERLØV, skrivbord, NK:s Triva serie, NK:s verkstäder i Nyköping, 1960-tal.9 500 SEK
58JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1900-talets första hälft.11 000 SEK
59FOLKE OHLSSON, "Profil", fåtöljer med fotpallar, ett par, Dux, Sverige 1960-tal.30 000 SEK
60HI-GRUPPEN, Stig Lönnberg, Lars Larsson, väggskåp, Sverige 1960-tal.20 000 SEK
61JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Sverige 1950-60-tal.18 000 SEK
62MATS THESELIUS, "Aluminiumfåtölj", Källemo, Värnamo ca 1990.50 000 SEK
63MATS THESELIUS, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.26 000 SEK
64MATS THESELIUS, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo, ca 1995.49 000 SEK
65MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo, Värnamo efter 2002.80 000 SEK
66MATS THESELIUS, "Aluminiumfåtölj", Källemo, Värnamo ca 1990.60 000 SEK
67MATS THESELIUS, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.12 000 SEK
68MATS THESELIUS, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.12 000 SEK
69MATS THESELIUS, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo.65 000 SEK
70MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990.34 000 SEK
71KENNETH BERGENBLAD soffbord, "Antonio", Dux, 1980-tal.8 000 SEK
72BENGT LINDSTRÖM, skulptur, "Janus", Berengo, Murano, Italien, 1980-tal, prototyp.40 000 SEK
73ERNST BILLGREN, skulptur, "Ermina", Berengo, Murano, Italien 1999.18 000 SEK
74ÅSA JUNGNELIUS, "Storstake", Kosta Boda 2008.Återrop
75BIRGIT BROMS, stolar, 2 st, ca 1994.Återrop
76PER ÖBERG, soffbord, Firma Svenskt Tenn, efter 2000.24 000 SEK
77JONAS ROOTH, ljuskrona, Kivik 2002.40 000 SEK
78PER B SUNDBERG, bordslampa/ bordsur, Gustavsberg, Sverige 2000.Återrop
79ALVAR AALTO, karmstol, modell nr 31, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-tal.30 000 SEK
80ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.95 000 SEK
81ALVAR AALTO, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704.39 000 SEK
82ALVAR AALTO, bord och stolar, 8 st, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, Finland 1930-40-tal.34 000 SEK
83ALVAR AALTO, arbetsbord, licenstillverkat av Design Aalto Hedemora, för Artek, 1945-54.11 000 SEK
84TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko Oy, Finland ca 1958, modell 9015.16 000 SEK
85ARNE TIDEMAND RUUD, fåtölj "Holmenkollen", Norcraft, Norge 1950-60-tal.15 000 SEK
86NANNY STILL, ljusstakar, ett par, Riihimäen Lasi Oy, Finland 1964-66.Återrop
87SOFFA och FÅTÖLJ, Grete Jalk, France & Daverkosen, Danmark 1960-tal.Återrop
88RASTAD & RELLING, fåtölj "Rock 'n rest", Arnestad Bruk, Norge 1950-tal.8 000 SEK
89CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Finland, 1950-tal.8 500 SEK
90CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, Finland, 1950-tal.34 000 SEK
91CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, Finland, 1950-tal.44 000 SEK
92ALBERT FÉRAUD, bord, Frankrike.Återrop
93ALDO TURA, serveringsvagn, Italien, 1950-60-tal.28 000 SEK
94ALDO TURA, ishink, Italien, 1950-60-tal.15 000 SEK
95ETTORE SOTTSASS, vas, "Alcor", Toso Vetri d'Arte, Memphis, Milano, Italien.Återrop
96ETTORE SOTTSASS, uppsatsskål "Murmansk", Memphis, Italien ca 1982. 800/1000 silver.48 000 SEK
97FERNAND LÉGER, efter, tallrikar, 6 st, Salins, Frankrike.4 000 SEK
98PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Grandi Campioni Italiani del Galoppo", Milano, Italien.22 000 SEK
99VERNER PANTON, "Heartshaped Cone chair", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.12 000 SEK
100EERO AARNIO, fåtölj, "Åskbollen", Adelta, Finland, efter 1991.36 000 SEK
101ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONE, skrivbord "Leonardo", Zanotta, Italien.8 000 SEK