Klassiska 583

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).32 000 SEK
202TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).12 000 SEK
203TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).19 000 SEK
204TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).13 000 SEK
205STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).9 000 SEK
206TALLRIKAR, sex stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).12 000 SEK
207SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).100 000 SEK
208TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).22 000 SEK
209TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
210URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).26 000 SEK
211TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
212SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).19 000 SEK
213FAT med SILFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
214STEKHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
215FAT MED STÄLL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
216SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).17 000 SEK
217SKÅL, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).7 500 SEK
218KOPP, med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
219BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
220FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).30 000 SEK
221BOJAN, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Med Qianlong sigillmärke i blått och period.Återrop
222BOJANER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.17 000 SEK
223STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.15 000 SEK
224VASER, ett par, porslin. Qingdynastin troligen 1800-tal.11 000 SEK
225GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.18 000 SEK
226SKÅL, celadon. Qingdynastin 1700-tal.Återrop
227FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).5 000 SEK
228FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
229SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).11 000 SEK
230FAT, keramik. Songdynastin (960-1279).10 000 SEK
231SKÅLFAT, två stycken, keramik. Yuandynastin (1279-1368).40 000 SEK
232RÖKELSEKAR, keramik, Mingdynastin (1368-1644).Återrop
233VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.30 000 SEK
234VAS, porslin, Qingdynastin troligen 1700-tal.7 000 SEK
235VAS, porslin, Qingdynastin (1662-1912).Återrop
236VAS, pekingglas. Sen Qingdynasti (1644-1912), med Guangxu fyra karaktärers märke.8 000 SEK
237RÖKELSEKAR, stengods. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
238KRUKA, biskvi. Qingdynastin, 1800-tal.3 500 SEK
239SKÅL, keramik. Qingdynastin.10 000 SEK
240FIGURIN, keramik, Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
241ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.3 000 SEK
242FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912).16 000 SEK
243FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690.Återrop
244VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine, Qingdynastin 1700-tal.4 000 SEK
245VINOFFERBÄGARE, blanch de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
246URNA med KVIST, blanc de chine, Qingdynastin (1664-1912).Återrop
247YTTERFODER, blanc de chine, Qingdynastin 1800-tal.8 500 SEK
248TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.8 000 SEK
249TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.7 500 SEK
250PAPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.9 500 SEK
251PAPPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.7 500 SEK
252ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
253ELEFANTER, ett par, blanc de chine. Republik.15 000 SEK
254FABELDJUR, två stycken, blanc de chine, sen Qingdynasti.9 500 SEK
255RULLMÅLNING, landskap med gäss i Ma Lins (ca 1180- ca 1256) efterföljd, Qingdynastin, troligen 1700-tal.100 000 SEK
256RULLMÅLNING, Shen Zhous (1427-1509) efterföljd, Qingdynastin, 1800-tal.100 000 SEK
257RULLMÅLNING, landskap med fjärilar och insekter i Qian Xuans (1235-1305) efterföljd, Qing dynastin 1800-tal.100 000 SEK
258RULLMÅLNING, Qiu Yings (ca 1494-1552) efterföljd, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal.100 000 SEK
259RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, bambu och orkidéer, signerad Jie Wen, Qing Dynastin, troligen 1700-tal.160 000 SEK
260ALBUMBLAD, kopia efter Fan Qi (1616-1694), vinterlandskap med figurer, Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
261ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal.2 400 SEK
262MÅLNING, färgpigment på duk. Qingdynastin, sent 1800-tal.4 000 SEK
263SOLJFÄDER och LACKASK, pärlemor och akvarell på papper. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
264FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).28 000 SEK
265BODHISATTVA, marmor, Tang-stil, 1800-tal.Återrop
266SKULPTUR, sandsten. Thailand troligen 1100-tal.12 000 SEK
267BRONSTRUMMA, Arkaiserande, troligen Songdynastin (960-1279).Återrop
268GUANYIN, brons, Mingdynastin (1368-1644).Återrop
269DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal.390 000 SEK
270FIGURIN, brons, Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
271BEHÅLLARE med LOCK, brons. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
272STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal.5 000 SEK
273KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279).22 000 SEK
276TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
277SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
278FAT, porslin. Qingdynastin, med Yongzheng sex karaktärers märke, sent 1800-tal.32 000 SEK
279FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med sigillmärke i rött.16 000 SEK
280TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
281FAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött.6 000 SEK
282HANDFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.70 000 SEK
283SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött.7 000 SEK
284SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med Tongzhis sigillmärke i rött.3 500 SEK
285SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.5 000 SEK
286SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.2 600 SEK
287URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.4 500 SEK
288VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.3 000 SEK
289SKÅL, porslin. Republik (1912-1949).3 000 SEK
290URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.13 000 SEK
291URNA, porslin, Mingdynastin 1500-tal.155 000 SEK
292FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).22 000 SEK
293BOJAN, porslin, Mingdynastin, 1400-tal. Med Xuandes (1426-35) sex karaktärers märke.6 000 SEK
294SKÅL, porslin, Mingdynastin. Med Chenghuas (1465-87) sex karaktärers märke.17 000 SEK
295ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).Återrop
296FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619).10 000 SEK
297KENDI, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).7 000 SEK
298SKÅL, kraakporslin, Mingdynastin Wanli (1572-1620).2 600 SEK
299FAT, två stycken, kraakporslin. Mingdynasitn Wanli (1572-1620).7 500 SEK
300FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin Wanli (1572-1620).4 000 SEK
301FAT, ett par, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).7 000 SEK
302SKÅLFAT, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).4 500 SEK