Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
202. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
202. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
206. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
208. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
208. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
237. Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.
237. Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
238. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
238. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.
240. BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
241. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland ca 1971.
241. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland ca 1971.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
246. Rut Bryk, relief, Arabia, Finland.
246. Rut Bryk, relief, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
247. Rut Bryk, plakett/ fat, Arabia, Finland.
247. Rut Bryk, plakett/ fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
248. Rut Bryk, skulptur, Finland 1960-tal.
248. Rut Bryk, skulptur, Finland 1960-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
250. Pablo Picasso, fat, "Tëte de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, France 1952.
250. Pablo Picasso, fat, "Tëte de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, France 1952.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
251. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
251. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
252. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
252. Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
253. Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
255. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura 1952.
255. Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura 1952.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
257. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956.
257. Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
258. Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
258. Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
259. Pablo Picasso, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
259. Pablo Picasso, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
260. Pablo Picasso, kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike ca 1954.
260. Pablo Picasso, kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike ca 1954.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
261. Pablo Picasso, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.
261. Pablo Picasso, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
262. Pablo Picasso, fat, "Picador et taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike 1959.
262. Pablo Picasso, fat, "Picador et taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike 1959.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK