Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
59. Karl Lindeberg, skål, Kosta, jugend.
59. Karl Lindeberg, skål, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
61. Karl Lindeberg, vas, Kosta, 1910-tal.
61. Karl Lindeberg, vas, Kosta, 1910-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
60. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend.
60. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. Karl Lindeberg, vaser, 3 st, Kosta, jugend.
58. Karl Lindeberg, vaser, 3 st, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
92. Kjell Engman, skulptur "Kluven", Kosta Boda 1991, unik.
92. Kjell Engman, skulptur "Kluven", Kosta Boda 1991, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
420. Kurt Østervig, barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal.
420. Kurt Østervig, barskåp, KP Møbler, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. LAPPONIA, armband "Mystique", Finland 1977.
18. LAPPONIA, armband "Mystique", Finland 1977.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
19. LAPPONIA, armband, Finland 1974, 18k rödguld,
19. LAPPONIA, armband, Finland 1974, 18k rödguld,
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
20. LAPPONIA, collier, "Rain in the mountains", Finland, 18k.
20. LAPPONIA, collier, "Rain in the mountains", Finland, 18k.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
534. MATTA, rölakan, ca 218,5 x 147 cm, Signerad KLH IK.
534. MATTA, rölakan, ca 218,5 x 147 cm, Signerad KLH IK.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
510. MATTA. Reliefflossa. 341 x 163 cm. Sverige 1950-60-tal.
510. MATTA. Reliefflossa. 341 x 163 cm. Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
529. MATTA. Rölakan. 294 x 250 cm. Signerad SH.
529. MATTA. Rölakan. 294 x 250 cm. Signerad SH.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. MATTA. Rölakan. 302 x 200 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
536. MATTA. Rölakan. 302 x 200 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
545. MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
545. MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
535. MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.
535. MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
249. Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
75. Nils Landberg, vas, Orrefors 1952.
75. Nils Landberg, vas, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
419. Ole Wanscher, Karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
45. Olle Ohlsson, dosa, Stockholm 1978, 18k guld, "Minimalen".
45. Olle Ohlsson, dosa, Stockholm 1978, 18k guld, "Minimalen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. Orrefors, pokal, graal, 1923.
66. Orrefors, pokal, graal, 1923.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK