Klassiska 593

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
84SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.Stopper broken off. Otherwise good condition.
104ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.Några missfärgningar, något blekt.
228BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Fritting to rim, one chips to rim. Cover repaired. Otherwise good.
427MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.Centralanatolisk.
428MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv).Sannolikt Megri.
439MATTA. Semiantik silke figural souf (relief), sannolikt Indien. 208 x 128,5 cm (samt två cm slätväv på varje kortsida).Compare the pattern: Sotheby's Auctions Carpets lot 209, Sale N07852: A "PETAG" TABRIZ CARPET, Northwest Persian, New York, Session 2, 03 Dec 02.
445MATTA. Old Isfahan. 243,5 x 166 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna).En kortsida märkt: Bafte Iran-Isphahan-Seirafian. Ca 810.000 knutar per kvadratmeter.
448CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm.Smärre hål.
456MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.Om mönstret se Dôzar, nr 2, Göteborg, juni 1994, Anette Granlund-Larsson: Ardabil-mattan, färgplansch och text sid 18.
487BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko.Snäpplås men nyckel saknas.
538KARMSTOLAR, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.Snarlika karmstolar/A matched pair.
563SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.Glasen renoverade och troligen senare. Glasen med något olika färg/The mirror glass renovated and probably later. The mirror glass with slighly diffent colours.
610GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock.Restaurerat/Restored.
666Carl Oskar Borg, Motiv från Arizona, Grand Canyon.Omfattas ej av följerätt (d)
667Carl Oskar Borg, I arbete.Omfattas ej av följerätt (d)
795David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708).UTFÖRSELFÖRBUD.
796Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt med palett och penslar.UTFÖRSELFÖRBUD.
852Allaert van Everdingen Tillskriven, Landskap med figurer vid vattenfall.UTFÖRSELFÖRBUD. Tillskriven.
1004BROSCH, troligen Agaton Fabergé, guldtråd med safir, ca 1.20 ct. Ryska stämplar.troligen Agaton Fabergé
1031BROSCH med spineller och gammalslipade diamanter, totalt ca 10.00 ct. Franska stämplar.red spinels
1042RING med obehandlad burmesisk cabochonslipad rosa safir, ca 5.24 ct och diamanter.18K vitguld.
1052ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00ct samt safirer.Spricka i skenan.
1065RING, Van Cleef & Arpels, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.96 ct, smaragder samt snidad korall.Nagg på korall, en diamant och en smaragd. Slitage.
1141RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.En diamant saknas.
1178RING med färgväxlande blålila safir ca 8.03ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.59ct. Lantz, Stockholm 1989.Safir 8.03ct, diamanter totalt 0.59ct. Vikt på stenar enligt kopia på originalkvitto.
1191COLLIER med briljantslipade diamanter, totalt 29.90ct. Kvalitet G/VS-SI.Korrekt längd är 43 cm.
1248RING med smaragd 2.97ct samt diamanter 0.70ct.Bild fram till och med 23/5 klockan 11.30 var felaktig.
1250RING med colombiansk smaragd 26.60ct, samt radiant- och carréslipade diamanter.Smaragd något lös i fattning.
1258RING smaragd 2.29ct, diamanter totalt 0.81ct.Bild fram till och med 23/5, kl 11.30 var felaktig.

Utdragna föremål

Nr.
55
143
270
317
625
754
756
832
878
1106
1110
1122
1123
1127
1128
1129
1130
1148
1194
1199
1265
1271
1272