Klassiska 593

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
84SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.Stopper broken off. Otherwise good condition.
104ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.Några missfärgningar, något blekt.
228BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Fritting to rim, one chips to rim. Cover repaired. Otherwise good.
427MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.Centralanatolisk.
428MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv).Sannolikt Megri.
439MATTA. Semiantik silke figural souf (relief), sannolikt Indien. 208 x 128,5 cm (samt två cm slätväv på varje kortsida).Compare the pattern: Sotheby's Auctions Carpets lot 209, Sale N07852: A "PETAG" TABRIZ CARPET, Northwest Persian, New York, Session 2, 03 Dec 02.
445MATTA. Old Isfahan. 243,5 x 166 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna).En kortsida märkt: Bafte Iran-Isphahan-Seirafian. Ca 810.000 knutar per kvadratmeter.
448CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm.Smärre hål.
456MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.Om mönstret se Dôzar, nr 2, Göteborg, juni 1994, Anette Granlund-Larsson: Ardabil-mattan, färgplansch och text sid 18.
487BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko.Snäpplås men nyckel saknas.
538KARMSTOLAR, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.Snarlika karmstolar/A matched pair.
563SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.Glasen renoverade och troligen senare. Glasen med något olika färg/The mirror glass renovated and probably later. The mirror glass with slighly diffent colours.
610GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock.Restaurerat/Restored.
666CARL OSKAR BORG, Motiv från Arizona, Grand Canyon.Omfattas ej av följerätt (d)
667CARL OSKAR BORG, I arbete.Omfattas ej av följerätt (d)
795DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708).UTFÖRSELFÖRBUD.
796AMALIA WILHELMINA VON KÖNIGSMARCK, Självporträtt med palett och penslar.UTFÖRSELFÖRBUD.
852ALLAERT VAN EVERDINGEN Tillskriven, Landskap med figurer vid vattenfall.UTFÖRSELFÖRBUD. Tillskriven.
1004BROSCH, troligen Agaton Fabergé, guldtråd med safir, ca 1.20 ct. Ryska stämplar.troligen Agaton Fabergé
1031BROSCH med spineller och gammalslipade diamanter, totalt ca 10.00 ct. Franska stämplar.red spinels
1042RING med obehandlad burmesisk cabochonslipad rosa safir, ca 5.24 ct och diamanter.18K vitguld.
1052ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00ct samt safirer.Spricka i skenan.
1065RING, Van Cleef & Arpels, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.96 ct, smaragder samt snidad korall.Nagg på korall, en diamant och en smaragd. Slitage.
1141RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.En diamant saknas.
1178RING med färgväxlande blålila safir ca 8.03ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.59ct. Lantz, Stockholm 1989.Safir 8.03ct, diamanter totalt 0.59ct. Vikt på stenar enligt kopia på originalkvitto.
1191COLLIER med briljantslipade diamanter, totalt 29.90ct. Kvalitet G/VS-SI.Korrekt längd är 43 cm.
1248RING med smaragd 2.97ct samt diamanter 0.70ct.Bild fram till och med 23/5 klockan 11.30 var felaktig.
1250RING med colombiansk smaragd 26.60ct, samt radiant- och carréslipade diamanter.Smaragd något lös i fattning.
1258RING smaragd 2.29ct, diamanter totalt 0.81ct.Bild fram till och med 23/5, kl 11.30 var felaktig.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
1BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.
55BÄLTESHAKE, jadeit. Kina, 1900-tal.
143MÅLNING PÅ SIDEN, Japan omkring år 1900.
270PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
317VAS, porslin, Kina, FÖR UNDERSÖKNING. blåvit transition.
625ELDHUNDAR, ett par, Barock, 1700-talets början.
754HANS FREDRIK GUDE, Vid kusten.
756JEAN-BARTHOLD JONGKIND, Flooded landscape with Fisherman and Windmill.
832JAN ABRAHAMSZ BEERSTRATEN Hans krets, Sjöslaget vid Scheveningen 1653.
878ANTONIS VAN DYCK Hans krets, Madonnan och barnet.
1106COLLIER med safirer, rubiner och smaragd samt briljantslipade diamanter.
1110MANSCHETTKNAPPAR, med smaragder.
1122COLLIER, Helen Woodhull, hänge i röd karneol med häst.
1123ÖRHÄNGEN, Helen Woodhull, med gravering i form av häst. Stämplade H.W.
1127RING, "Medieval", Reinstein Ross, 20K guld med cabochonslipade rubiner.
1128ÖRHÄNGEN, 18K guld med cabochonslipade granater. H.W Helen Woodhull.
1129COLLIER samt ÖRHÄNGEN cabochonslipade rubiner samt briljantslipade diamanter. Totalt ca 8.50ct diamanter.
1130ÖRHÄNGEN, "Daisy Heritage", Asprey, 18K guld med akvamariner ca 2.00 ct, samt diamanter totalt ca 0.26 ct.
1148ÖRHÄNGEN med rosa turmaliner totalt 10.00 ct samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.50 ct.
1194ARMBAND med 20 st briljantslipade samt 40 st baguetteslipade diamanter totalt ca 6.40 ct.
1199RING med princesslipade diamanter totalt ca 2.85ct. .
1265ÖRHÄNGEN, Tambetti, med pärlor samt topaser.
1271HÄNGE med KEDJA samt ÖRHÄNGEN av Caroline Ellen, i form av solrosor.
1272ARMBAND, av Caroline Ellen, med 12 briljantslipade diamanter ca 0.24 ct.