Kan inte nå servern

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
710 föremål
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
496. GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
498. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
499. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1644-1912).
499. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1644-1912).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
501. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Xianfengs märke (1644-1912).
501. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Xianfengs märke (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
502. BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
502. BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
503. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
503. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
505. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).
505. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
509. VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
509. VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
510. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
511. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
514. FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
515. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
515. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
516. FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644).
523. TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
524. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
525. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
525. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
526. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
527. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
527. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
528. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
528. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
531. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
531. KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
532. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
532. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
533. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
533. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
534. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
536. VASER, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
536. VASER, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
537. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
538. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
538. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
539. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
539. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540. RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
540. RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
544. Tallrikar, 20 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
544. Tallrikar, 20 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
549. FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
550. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
550. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
552. URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
553A. FLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
553A. FLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
555. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
170 000 - 180 000 SEK
556. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
556. TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
563. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
565. ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.
565. ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
566. COLLIER med rosenslipade diamanter.
566. COLLIER med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
571. COLLIER, Gustav Dahlgren & co, Malmö. Troligen sent 1800-tal.
571. COLLIER, Gustav Dahlgren & co, Malmö. Troligen sent 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
577. COLLIER med turmaliner samt rosenslipade diamanter. Belle Epoque, circa 1910.
577. COLLIER med turmaliner samt rosenslipade diamanter. Belle Epoque, circa 1910.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
582. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 9.40 ct, mittsten ca 1.10 ct.
582. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 9.40 ct, mittsten ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
587. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
587. RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.
Klubbat pris 
27 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK