Kan inte nå servern

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
710 föremål
396. THANGKA, Vajrayogini, Tibet, 1800-tal.
396. THANGKA, Vajrayogini, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal.
398. GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
401. RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal.
401. RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
402. RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.
402. RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
406. SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
406. SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
408. MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
409. SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
409. SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
412. SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912).
412. SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
413. FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
415. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
417. FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.
425. RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
426. MÅLNING, hovdamer i trädgård, Qingdynastin, troligen 1700-tal.
426. MÅLNING, hovdamer i trädgård, Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).
430. ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. TUSCHAVKLAPPNING, utgiven av Wu men shu ju (1867).
431. TUSCHAVKLAPPNING, utgiven av Wu men shu ju (1867).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
433. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
433. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
434. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
434. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
437. FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).
437. FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800.
438. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
442. TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal.
442. TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.
443. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
445. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
445. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
446. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan.
446. STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
447. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644).
447. RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
449. TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
449. TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
451. SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
451. SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
454. FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
454. FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
455. POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
456. TESERVIS, 9 delar, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
456. TESERVIS, 9 delar, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
457. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
457. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
458. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
459. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
460. VAS, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-195).
460. VAS, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-195).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
462. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
462. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
466. TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
466. TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
467. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
467. TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
469. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
469. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
472. FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
474. DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
474B. LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
479. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
480. TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745.
480. TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
482. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
485. FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
488. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
488. VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
489. DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
490. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
491. VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1800-tal.
491. VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
492. MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
493. VAS, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
493. VAS, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK