Decemberauktionen + Asiatiska 597

710 föremål
237. "Brottarna".
237. "Brottarna".
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
128. 14 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
353. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
380. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
430. ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
565. ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
349. ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
347. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
346. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
551. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388. ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
381. AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
163. Alexander Calder, "Grass".
Klubbat pris
760 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
245. Alexander Calder, "Supertitieux".
Klubbat pris
580 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
102. Anders Brandt, ljusstakar, ett par, Norrköping 1784, gustavianska.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
274. Anders Zorn, "Gunlöd".
274. Anders Zorn, "Gunlöd".
Klubbat pris
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
183. Anders Zorn, "Kaikroddare III".
Klubbat pris
7 000 000 SEK
Utropspris
7 000 000 - 9 000 000 SEK
228. Anshelm Schultzberg, "Barn i trädgården", motiv från Nyckelviken.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
257. Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
95. Axel Johan Limnell, kaffekanna, silver, Växjö 1764, rokoko.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
296. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
311. BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620).
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
29. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
68. BORDSPENDYL, Directoire Frankrike 1790-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
67. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
70. BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
63. BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
66. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
69. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Pickard a Paris.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
65. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
72. BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
292. BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
71. BORDSUR, senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
312. BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
502. BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
582. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 9.40 ct, mittsten ca 1.10 ct.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
276. BRUNO LILJEFORS, duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1931.
Klubbat pris
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
355. BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
393. BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK