Important Spring Sale 601

120 föremål
181. Wolter Siewers, bägare, silver, Norrköping 1710, Karolinsk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
191. Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Robert Tyroll, dishcross, silver, London 1744.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Emick Romer, argyle/skykanna, silver, London 1770.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
189. Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Hamburg 1600-talets förra hälft, sked, ostämplad.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
171. T Phipps & E Robinsson, pingla, silver, London 1784.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK