Important Winter Sale 605

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
697PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
698VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
699TEKANNA med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin, Tongzhi (1862-74), märke och period.13 000 SEK
700PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.12 000 SEK
701FAT, porslin. Kina, troligen Republik, tidigt 1900-tal.8 000 SEK
702MINIATYRVAS, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.13 000 SEK
703VAS, porslin. Kina, republik, tidigt 1900-tal. Signerad Yu Chun.12 000 SEK
704VAS, porslin. Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
705SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
706SKÅLFAT, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1623).12 000 SEK
707FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).4 800 SEK
708VAS, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.12 000 SEK
709KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).5 000 SEK
710SKÅL, porslin. Kina, 1600-tal.4 000 SEK
711VAS, porslin. Transition, 1600-tal.15 000 SEK
712VAS, porslin. Qingdynastin, Transition, 1600-tal.55 000 SEK
713FLASKA, porslin. Transition, 1600-tal.14 000 SEK
714TEKRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
715BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
716VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
717TEDOSOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
718FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.7 000 SEK
719TEKANNOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
720TEKRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
721TEKRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
722KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
723FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).2 700 SEK
724VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
725VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 500 SEK
726BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
727FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
728FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi, tidigt 1700-tal.9 500 SEK
729SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Chenghuas märke.16 000 SEK
730SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal, med Chenghuas sex karaktärsmärke.7 000 SEK
731VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
732VÄGGVASER, två stycken snarlika, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.8 000 SEK
733TRUMPETVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.14 000 SEK
734SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi, tidigt 1700-tal.Återrop
735SERVIS, 76 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.50 000 SEK
736STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.6 000 SEK
737SERVERINGSFAT, två stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
738URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).14 000 SEK
739FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
740FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.Återrop
741BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 300 SEK
742FAT, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.13 000 SEK
743FAT, fyra stycken. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
744TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
745STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
746STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
747TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
748PASTEJFORMAR, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
749STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
750TERRINER med FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).175 000 SEK
751TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
753TREMBLEUSE/KOPPSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
754PRAKTFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).8 500 SEK
755KRUKOR, ett par. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.70 000 SEK
756PILGRIMSVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
757VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
758VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.11 000 SEK
759SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxus märke och period (1874-1908).22 000 SEK
760FAT, porslin. Qingdynastin med Tongzhis märke.19 000 SEK
761SKÅL, porslin, sen Qingdynasti, med Daoguangs sex karaktärers märke.8 500 SEK
762SKÅL, porslin, sen Qingdynasti, med Tongzhi sex karaktärers märke.7 000 SEK
763RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
764YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti.12 000 SEK
765KAKELPLATTOR, 26 delar, porslin. Sen Qingdynasti.15 000 SEK
766FISKBASSÄNGER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.95 000 SEK
767BOUCHERON.Återrop
768ÖRHÄNGEN med turkoser samt briljantslipade diamanter.9 500 SEK
769RING med turkoser samt briljantslipade diamanter.4 000 SEK
770BROSCH/HÄNGE med tre mabépärlor samt blå och röd emalj.5 000 SEK
771ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter.7 500 SEK
772ARMRING och ÖRHÄNGEN med cabochonslipade månstenar och markasiter.Återrop
773BROSCH, HÄNGE samt KEDJA.14 000 SEK
774RING med en briljantslipad diamant.45 000 SEK
775WA BOLIN.5 500 SEK
776RING med briljantslipade diamanter.Återrop
777COLLIER med en briljantslipad diamant.Återrop
778BROSCH med en akvamarin och gammalslipade diamanter.42 000 SEK
779GÜBELIN.40 000 SEK
780RING med en oval fasettslipad safir.11 000 SEK
781RING med en briljantslipad diamant.Återrop
782FYRRADIG PÄRLCOLLIER.30 000 SEK
783ARMRING med en pärla samt rosen- och gammaslipade diamanter och blå emalj.19 000 SEK
784ÖRHÄNGEN med droppformade fasettslipade peridoter.12 000 SEK
785VAN CLEEF & ARPELS.19 000 SEK
786BROSCH med en ametist och gammalslipade diamanter.Återrop
787TIFFANY.22 000 SEK
788RING med runda briljantslipade diamanter.45 000 SEK
789BROSCH med gammalslipade diamanter.Återrop
790HÄNGE med en brioletteslipad akvamarin.22 000 SEK
791RING med en gammalslipad diamant.Återrop
792ARMBAND.16 000 SEK
793CARTIER.26 000 SEK
794BROSCH.2 400 SEK
795FABERGÉ, Nobel minnescollier, guld, emalj och pärlor, S:t Petersburg 1908-1917.105 000 SEK
796RING med en cabochonslipad safir.60 000 SEK
797COLLIER med kulor av jadeit.105 000 SEK