Important Winter Sale 605

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
398Bruno Liljefors, Kråka på gärdsgård.60 000 SEK
399Nils Kreuger, "En klunga hästar".250 000 SEK
400Gerda Roosval-Kallstenius, Sensommardag - I kållandet.150 000 SEK
401GEORG PAULI, olja på duk, monogramsignerad GP. A tergo signerad G. Pauli.Återrop
402Anders Zorn, "Spanjorska i vit mantilj".160 000 SEK
403Bruno Liljefors, Smygande räv, Grez.460 000 SEK
404Bruno Liljefors, Pointrar på jakt.16 000 SEK
406Carl Eldh, "Brita".16 000 SEK
407Carl Milles, "Heraldiskt lejon".150 000 SEK
408Gerhard Henning, "Faun och flicka".Återrop
409Carl Milles, "Hagar och Ismael".150 000 SEK
410Ivar Johnsson, "Ungdom".Återrop
411Carl Milles, Flicka med katt.32 000 SEK
412PRINS EUGEN, duk uppfodrad på pannå, signerad Eugen och daterad 1922 samt a tergo signerad Eugen och daterad 1922.Återrop
413Carl Wilhelmson, Häst på brygga.Återrop
414Elsa Beskow, "HATT-STUGAN. Bilderbok av Elsa Beskow".500 000 SEK
415Carl Larsson, "Pappa och mamma och barn".2 000 000 SEK
416Carl Ludwig Jessen, Interiör med handarbetande kvinnor.42 000 SEK
418Joseph Bernard, Ringen beundras.24 000 SEK
419Hans Dahl, Snöbollskastning.Återrop
420Herman Norrman, Landskapsmotiv.Återrop
421Gusten Lindberg, "Dimman".26 000 SEK
422Ivar Johnsson, Kvinna med kärve.15 500 SEK
423Otto Hesselbom, Vinterlandskap med stuga.70 000 SEK
424Evert Lundquist, "Badande I".Återrop
425Lennart Jirlow, Konstnären vid sitt staffli.200 000 SEK
426Fernandez Arman, ”Turning Torso”.55 000 SEK
427Inge Schiöler, "Vår på Koster".161 500 SEK
428Ernst Billgren, "Upptäckt".130 000 SEK
429Fernandez Arman, ”Accumulation #S 0002".Återrop
430Salvador Dalí, "Alice in Wonderland".125 000 SEK
431Robert Terry, "Fall trees, snow".40 000 SEK
432HELENA BLOMQVIST, C-print, akrylglas, aluminium signerad Helena Blomqvist och numrerad 3/5 a tergo.Återrop
434Helena Blomqvist, "Waterlilies", 2008.Återrop
435Arman (Armand Pierre Fernandez), "Pieces of Liberty".Återrop
436Esaias Thorén, "Sjöman".900 000 SEK
437Georges Braque, "As de trèfles et verre".4 500 000 SEK
439Johan Henrik Scheffel, "Carl Julius Bernhard von Bohlen" (1738-1813).35 000 SEK
439ARichard H. Pettibone, "The Kiss".610 000 SEK
439BBruno Liljefors, Vinterlandskap med domherrar.780 000 SEK
439CPrins Eugen, "Stockholms ström".85 000 SEK
439DBruno Liljefors, Björn med nedlagt byte.Återrop
439EBruno Liljefors, Morkulla (Scolopax rusticola).50 000 SEK
439FJohan Krouthén, Blommande fruktträd.Återrop
439GHelmer Osslund, "En vårdag vid Faxälven".95 000 SEK
441SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.).11 000 SEK
442SPEGLAR, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.9 500 SEK
443SPEGLAR, fem stycken, brons. Handynastin.Återrop
444SPEGLAR, tre stycken, brons. Senare delen av västra Handynastin circa 100 f.kr.8 000 SEK
445SPEGLAR, tre stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.).Återrop
446SPEGEL, brons. Troligen Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.).Återrop
447SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (608-907).Återrop
448SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907).5 000 SEK
449SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907 e.Kr.).Återrop
450SPEGLAR, två stycken, brons. Tang dynastin (618-907).Återrop
451SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907).Återrop
452SPEGEL, brons. Sui/tidigt Tangdynasti (500/600-tal.8 000 SEK
453SPEGEL, brons. Ming dynastin eller tidigare.Återrop
454SPEGLAR, två stycken, brons. Mingdynastin, eller äldre.Återrop
455BUDDHA, brons. Thailand, 1600-tal eller äldre.56 000 SEK
456VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
457VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
458VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
459GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
460GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
461SKÅLAR ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).40 000 SEK
462BUDDHA, brons. Thailand, Lanna perioden 14/1500-tal.Återrop
463GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.65 000 SEK
464DAOISTISK DIGNITÄR, kallförgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1664).8 000 SEK
465SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
466GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
467GUDOM, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
468SKULPTURFRAGMENT, sten. Indien, omkring 1700.9 500 SEK
469RÖKELSEBRÄNNARE, förgylld kopparlegering. Nepal, 1400-tal.3 500 SEK
470AKSHOBHYA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal.75 000 SEK
471SADAKSARI AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet/Nepal, 1400-tal eller äldre.210 000 SEK
472VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop
473VAJRAPANI, förgylld brons. Sinotibetansk, möjligen 16/1700-tal.75 000 SEK
474BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal.250 000 SEK
475STUPOR, två stycken, förgylld koppar legering. Tibet, 1800-tal.12 000 SEK
476BUMPA, förgylld koppar. Tibet, 1800-tal.17 000 SEK
477TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900.Återrop
478VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.38 000 SEK
479PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.4 000 SEK
480BESTICK, skinn, metall samt ben. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
481BESTICK, försilvrad koppar med inläggningar. Tibet, 1800-tal. Nefriten med signatur.55 000 SEK
482DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal.3 000 SEK
483THANGKA, akvarell och tusch på duk lagd på papper. Tibet, 1800-tal.Återrop
484BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
486CIKADOR, två stycken, sten samt glas. Qingdynastin eller äldre.12 000 SEK
487HANDTAG till stav, nefrit/jade. Kina, arkaiserande.Återrop
488FIGURIN samt DEKORDEL, nefrit. Kina, arkaiserande.6 500 SEK
489SVÄRDSFÄSTE samt DEKORDEL, nefrit. Qingdynastin eller äldre.11 000 SEK
490FIGURINER, två stycken, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
491FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.28 000 SEK
492FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).4 000 SEK
493SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
494SKULTPUR och FAT, nefrit. Kina, 1900-tal.17 000 SEK
495PRAKTSKÅL, kvarts. Kina, 1900-tal.9 500 SEK
496ARMBAND, PILBÅGSRING och HÄNGE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.110 000 SEK