Important Winter Sale 605

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
497PENSELBAD, två stycken, nefrit och kalcedon. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
498FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
499FIGURIN, nefrit. Kina, troligen sekelskifte 1900.6 000 SEK
500FIGURIN, nefrit. Sen Qingdynasti.Återrop
501SKRIN, försilvrat och emaljerat med inläggnignar av sten. Kina, tidigt 1900-tal.7 000 SEK
502SPÄNNEN, två stycken, förgylld kopparlegering med inläggningar i sten. Qingdynastin 17/1800-tal.Återrop
503ARMBAND, förgyllt filigranarbete samt med cloisonné och inläggningar i sten, Qing dynastin.Återrop
504ARMBAND, förgyllt filigranarbete samt med cloisonné och inläggningar i nefrit, Qing dynastin.10 000 SEK
505SKULPTURER, två stycken, bärnsten. Kina, 1900-tal.12 000 SEK
506OBJEKT, agat. Kina, troligen tidigt 1900-tal.Återrop
507FIGURIN, rökkvarts. Kina.12 000 SEK
508HALSBAND med HÄNGE, lapis lazuli. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
509HÄNGE, akvarmarin. Kina.Återrop
510SIGILL, tre stycken, bergkristall. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
511SNUSFLASKOR, två stycken, bergkristall och malakit. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
512SNUSFLASKA, agat. Troligen sen Qingdynasti.5 000 SEK
513SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina, omkring 1900.6 500 SEK
514SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, agat. Kina.Återrop
515SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.11 000 SEK
516PENSELBAD, pekingglas. Kina, omkring 1900.3 500 SEK
517SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin, pekingglas och sten. Kina, sen Qingdynasti samt 1900-tal.15 000 SEK
518SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
519TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qing dynastin, 17/1800-tal.10 000 SEK
520VINKOPP samt FAT, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.3 500 SEK
521RÖKELSEKAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.26 000 SEK
522VASER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, med Qianlongs fyra karaktärers märke.Återrop
523VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
524YTTERFODER, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
525RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900.4 000 SEK
526TEKANNA med LOCK, yixinggods med metallmontering. Qingdynastin, troligen 1700-tal.6 000 SEK
527TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, troligen tidigt 1900-tal.6 500 SEK
528TEKANNA med LOCK, yixinggods. Sen Qingdynasti.3 000 SEK
529SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
530KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin, eller äldre.25 000 SEK
531KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin eller äldre.Återrop
532VAS, brons. Sen Mingdynasti.Återrop
533VAS, brons. Sen Mingdynasti.Återrop
534RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).8 000 SEK
535RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.70 000 SEK
536KÄRL med LOCK, brons. Sen Qingdynastin.16 000 SEK
537RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.6 000 SEK
538RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
539SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
540RÖKELSEKAR med LOCK, patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
541RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.Återrop
542RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
543TEKANNA, brons. Sen Qingdynasti.Återrop
544RÖKELSEKAR, patinerad brons. Sen Qingdynasti.14 000 SEK
545STOLAR, två stycken, hardwood. Sen Mingdynasti.65 000 SEK
546WEIQIASKAR med LOCK, trä. Qingdynastin (1664-1912).11 000 SEK
547ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
548BRICKA, boxwood. 1800-tal.18 000 SEK
549PENSELSTÄLL, troligen zitan. Kina, tidigt 1900-tal.15 000 SEK
550SKÅP, trä. Kina, 1900-tal.560 000 SEK
551CEREMONIELLA TRUMMOR, ett par. Troligen sen Qing dynastin.9 000 SEK
552TUSCHSTEN. Kina.9 000 SEK
553TESCHATULL, lackerat trä med tenninredning. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.13 000 SEK
554TEKRUKA, tenn med förgylld dekor. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
555TESERVIS, tre delar, silver. Kina, 1900-talets början.8 500 SEK
556SKÅLAR MED LOCK, låghaltigt silver, Kina, 1900-talets första hälft.4 500 SEK
557VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft.15 000 SEK
558ROCK, siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del.6 000 SEK
559ÄMBTESMANNAINSIGNIA, broderat siden. Femte gradens militär. Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
560TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
561ANTIK BRODERAD DUK, Kina, Qingdynastin, ca 167 x 164 cm.4 000 SEK
562BRODERI på siden. Kina, Republik, tidigt 1900-tal.Återrop
563TAPETVÅDER, fyra stycken. Färg och tusch på papper uppfodrat på siden. Qingdynastin, 1700-tal.42 000 SEK
564AKVARELLER, två stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Kina, 1700-tal.6 500 SEK
565GLASMÅLNING. Okänd konstnär. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
566MÅLNINGAR, sex stycken, akvarell och tusch på silke. sen Qingdynasti (1644-1912).8 000 SEK
567MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Signerad 张士宝 Zhang Shibao (1805-1878).4 000 SEK
568RULLMÅLNINGAR (4), sen Qingdynastin (1644-1912), med scener ur de tre kungadömenas historia.Återrop
569BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.Återrop
570RULLMÅLNING, av Wang Mingming (1952-), "Lotus", signerad.60 000 SEK
571ALBUMBLAD, två stycken, tusch och färg på papper, efter Chen Banding, 1900-tal.3 000 SEK
572LU PENG (1967-), blandteknik på papper, signerad.Återrop
573LU PENG (1967-), tusch och färg på siden, 1991.Återrop
574LU PENG (1967-), blandteknik på papper.7 000 SEK
575LU PENG (1967-), blyerts på papper.3 000 SEK
576FOTOALBUM av Donald Mennie. "Pictures of Peking", 1920, 2 vol.5 500 SEK
577Edgar Gorer & J. F. Blacker, "Chinese Porcelain and Hardstones". Publ. Bernhard Quartich, London 1911.Återrop
578MINIATYRMÅLNING, färgpigment och guld på papper. Norra Indien, omkring 1770.Återrop
579SKULPTURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-906).Återrop
580SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).6 500 SEK
581SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).Återrop
582SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).Återrop
583SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).Återrop
584VAS, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).Återrop
585VAS, keramik. Troligen Yuandynastin.22 000 SEK
586VAS samt ASK med LOCK, keramik. Korea, Koryo, 1200-tal.10 000 SEK
587SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).Återrop
588FAT, keramik. Kina, Yuandynastin.Återrop
589VAS, keramik. Yuan/Mingdynastin.Återrop
590FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
591BORDSSKÄRM, keramik. Mingdynastin (1368-1644). Celadon.30 000 SEK
592FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35).22 000 SEK
593SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.Återrop
594FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.3 500 SEK
595BUDDAI, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.9 500 SEK
596KOPP, bland de chine. Qingdynastin, 1700-tal.7 500 SEK