Important Winter Sale 605

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
100KISTA, Sverige 1750-tal, med kung Adolf Fredriks namnchiffer.17 000 SEK
101BORDSSKIVA, mikromosaik, Italien, 1800-tal.Återrop
102TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.70 000 SEK
102AVÄGGFÄLT, rokoko, 1700-talets mitt.50 000 SEK
103Jonas Bohlin, "Slottsbacken", skåp, Källemo ca 1987.Återrop
104Wolter Siewers, presenterfat, silver, Norrköping 1707, barock.Återrop
105Arnold von der Hagen, presenterfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), före 1700, barock.17 000 SEK
106Jöran Hieronymi Bernegau, bränvinsskål, silver, Norrköping (verksam 1648-1679). Barock.20 000 SEK
107Johannes Kilian sannolikt, skål, silver, Augsburg 1685-1687. Barock.7 000 SEK
108Andreas Haidt, dryckeskanna, silver, Danzig (verksam 1689-1699). Barock.250 000 SEK
109Cornelius Poppe, bägare, silver, Augsburg 1690. Barock.22 000 SEK
110Christoph Beer, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1677-1701). Barock.Återrop
112Carl Wilhelm Hartman, druvpokal/kalk, silver, Breslau (verksam 1706-1729).Återrop
113Jacob Meyer, bägare, silver, Riga (verksam 1696-1708 (-14)).22 000 SEK
114Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700, barock.90 000 SEK
115Didrik Hansson Hysing, vinkanna, silver, (verksam i Stockholm 1676-1701). Barock.120 000 SEK
116Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock.34 000 SEK
117Johan Lorenz Starin, toiletteservis, 7 delar, silver, Stockholm 1736. Fredrik I:s stil.Återrop
118Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.40 000 SEK
119Arvid Castman, konfektskål, silver, Eksjö 1764. Senbarock/tidig rokoko.15 000 SEK
120Petter Gillberg, sockerruska, silver, Varberg 1777, rokoko.7 000 SEK
121Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.Återrop
122Johan Diedrich Rehwald, sockerruska, Riga (verksam 1731-1781 (-93)), rokoko.8 000 SEK
123Abraham Marshoorn sannolikt, tekanna, silver, Amsterdam (verksam 1722-1754).14 000 SEK
124Pehr Zethelius, chokladkanna, silver, Stockholm 1767.Återrop
125Stephan Halling, tekanna, silver, Örebro 1788. Gustaviansk.Återrop
126Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1816. Empire.Återrop
127Pehr Zethelius, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska.26 000 SEK
128Paul de Lamerie och David Willaume, ljusstakar, ett par lika, silver, London 1748, George II.Återrop
129Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska.40 000 SEK
130Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska.86 000 SEK
131Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, gustavianska.60 000 SEK
132Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799, gustavianska.20 000 SEK
133Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1799. Sengustavianska.36 000 SEK
134Kandelabrar för tre ljus, ett par, otydlig mästarstämpeln, Frankfurt 1800-talets förra hälft, Empire.Återrop
135Mikael Nyberg, bordsurtout för två glasflaskor, silver, Stockholm 1805. Sengustaviansk.Återrop
136Anders Schotte, saltkar, ett par, Uddevalla 1793. Gustavianska.12 000 SEK
137Gustaf Folcker, saltkar, ett par, blybergsporfyr och silver, Stockholm 1823. Empire.16 000 SEK
138Johan Petter Grönvall, skål/terrin med lock och fat, silver, Stockholm 1823.15 000 SEK
139Vinkanna, Frankrike 1800-talets mitt, silver och glas.Återrop
140Gustaf Möllenborg, uppsattsskålar, ett par, silver, Stockholm 1882, nyrenässans.26 000 SEK
141WA BOLIN, jardinjär, Stockholm 1917, ristat lagernummer 6231.12 000 SEK
142Carl Lilja, bägare, silver, Stockholm 1721.26 000 SEK
143Olof Söderman, bägare, silver, Lidköping 1732.19 000 SEK
144ABRAHAM WIRGMAN, bägare, silver, Göteborg 1736.15 000 SEK
145Daniel Lundström, bägare, silver, Stockholm 1767.8 500 SEK
146Andreas Reutz, tumlare, Göteborg 1779.44 000 SEK
147Dosa, icke identifierad mästerstämpel, Sverige 1763. Rokoko.8 000 SEK
148Dosa, ostämplad, guld 18K och agat, 1700-tal. Rokoko.26 000 SEK
149SKED, ostämplad, silver, Skandinavien, 1800-tal, barock-stil.Återrop
150Remart Remartsson, sked silver, (verksam i Norrköping -1636-1656).4 000 SEK
151Måns Nilsson Kling, sked, silver, Norrköping (verksam 1649-1670-), barock.18 000 SEK
152Lorenz Andersson Wall, sked, silver, Norrköping (verksam 1682-1695-), barock.6 300 SEK
153Thomas Beckman dä, sked med bladornerad knopp, silver (Örebro -1675-1701(-12)). Barock.26 000 SEK
154Isak Sauer, tårtspade, silver, Stockholm 1762. Rokoko.Återrop
155Andreas Hallberg, medicinsked, silver, Kristianstad 1802.16 000 SEK
156Pehr Zethelius, fiskspade, Stockholm 1809. Empire.4 500 SEK
157Gustaf Teodor Folcker, bestickuppsättning, 105 delar, silver, Stockholm 1840- och 50-tal.28 000 SEK
158WA Bolin, bestickuppsättning 105 delar, modell F, silver, Stockholm 1940-tal.Återrop
158AJohan Rohde, bestickuppsättning,110 del "Konge/Acorn", för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt stål.42 000 SEK
159Sazikov, sparristång, silver, Moskva 1800-talets förra hälft.Återrop
160Johan Fredrik Falck, dessertbestick, 36 delar, förgyllt silver, S:t Petersburg 1842.42 000 SEK
161Adolf Sper, kaffekanna, silver, S:t Petersburg 1836.Återrop
162Reinhold Eckert, tekanna och sockerskål, silver, Riga 1828.Återrop
163Sazikov, te-/kaffeservis 3 delar + 1, silver, Moskva 1862 samt korg, Adam Markula, S:t Petersburg 1899-1908.20 000 SEK
164Adolf Sper, såspanna, silver, S:t Petersburg 1835.5 500 SEK
165Henrik Hacklin, kastrull med lock, silver, S:t Petersburg 1858.30 000 SEK
166Fabergé, fiskfat, silver, Moskva 1908-1917.Återrop
167Ovchinnikov, cigarettetui, silver och emalj, Moskva 1800-talets slut. Hovleverantösstämpel.Återrop
168SKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1800-talets slut.10 000 SEK
168AIcke identifierad mästarstämpel, CIGARETTETUI, silver, Moskva 1908-1917.12 000 SEK
169FABERGÉ, Feodor Rückert, KÅSA, Moskva 1908-1917.155 000 SEK
170JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.155 000 SEK
171BOK: Rudolf Kuntz: Abbildungen Königlich Württembergischer Gestütts Pferde von orientalischen Racen. [1-3].170 000 SEK
172Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK, Johan Wilhelm Palmstruch, 1-11[all published].Återrop
173SKÅL, lergods med lysterdekor, höjd ca 10,5 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal.Återrop
174FIGURIN, DROMEDAR, lergods med lysterdekor, höjd ca 17 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal.14 000 SEK
175SKÅL, lergods med vit engobe och underglasyrblå dekor, diameter ca 10 cm, Keshan, Persien/Iran tidigt 1200-tal.7 000 SEK
176SKÅL, lergods med lysterdekor och blått, höjd ca 10 cm, diameter ca 23,5 cm, Keshan-stil, Persien/Iran 1200-tal.Återrop
177ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, ca 230,5 x 160 cm.47 000 SEK
178ANTIKT SAMMETSBRODERI, Persien/Iran, omkring 1700 - 1800-talets mitt, ca 100 x 142,5 cm (samt 5 cm senare kantband).Återrop
179MATTA, ANTIK AZERBADJANSK KELIM, sannolikt Shirvan, ca 250 x 117,5 cm.Återrop
180MATTA, "Golo Bolbol" (="Blomma och fågel"-motiv), silke Isfahan figural, ca 337 x 243,5 cm, Mohammad Seirafian.350 000 SEK
181MATTA, semiantik silke Keshan, ca 208,5 x 130 cm.32 000 SEK
182MATTA, antik Kirman Laver figural, ca 212,5 x 141,5 cm.Återrop
183MATTA, antik/semiantik Kirman Laver figural, ca 232,5 x 139,5 cm.26 000 SEK
184MATTA, semiantik Täbris, ca 339 x 253,5 cm.40 000 SEK
185VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES, DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal.Återrop
186VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 303 x 402 cm, Flandern 1600-tal, Rebecca vid brunnen.50 000 SEK
187TÄCKE/VÄVD TAPET, flamskväv, ca 195,5 x 141,5 cm, Skåne, signerad MLH 1927, sannolikt Malmöhus Läns Hemslöjd.16 000 SEK
188Lars Gynning, VÄVD TAPET, "Ulriksdal", gobelängteknik, ca 219 x 296 cm, signerad Gynning PF AUBUSSON.40 000 SEK
189Helena Hernmarck, VÄVD TAPET, "Stockholm", gobelängvariant, ca 163,5 x 171 cm, signerad Hernmarck III 2002 (Helena Hernmarck).120 000 SEK
190Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 191 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
191Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan grön", gobelängteknik, ca 276,5 x 214,5 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
192Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga blå, variant", gobelängteknik, ca 259 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
193MATTA, gobelängteknik, ca 273,5 x 203,5 cm, signerad B (Bohusslöjd).19 000 SEK
194Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 351 x 223,5 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
195MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Hästhagen", flossa, ca 370 x 220,5 cm, signerad MMF.Återrop
196Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Skissmattan", flossa, ca 160 x 102 cm, signerad MMF.7 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 439,5 x 295,5 cm, signerad AB MMF.155 000 SEK