Kan inte nå servern

Modern Art + Design 640

 
934 föremål
245. Bengt Liljedahl, ljusstakar, ett par, Stockholm 2002, sterling.
245. Bengt Liljedahl, ljusstakar, ett par, Stockholm 2002, sterling.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
192. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
192. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
2. Gunnar G:son Wennerberg, skål, Kosta, 1900-1902, jugend.
2. Gunnar G:son Wennerberg, skål, Kosta, 1900-1902, jugend.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
74. Ercole Barovier, vas, Barovier & Toso, Murano, Italien.
74. Ercole Barovier, vas, Barovier & Toso, Murano, Italien.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
86. Algot Erikson, vas, Rörstrand, ca 1900, Art Nouveau, porslin.
86. Algot Erikson, vas, Rörstrand, ca 1900, Art Nouveau, porslin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
612. Isaac Grünewald, Utsikt över Stockholm.
612. Isaac Grünewald, Utsikt över Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
836. Isaac Grünewald, Sigrid målar.
836. Isaac Grünewald, Sigrid målar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
831. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
25. vas, ariel "ansikten", Orrefors, 1986.
25. vas, ariel "ansikten", Orrefors, 1986.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
174. skulptur, egen verkstad, Skövde.
174. skulptur, egen verkstad, Skövde.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1944.
186. Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1944.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
187. Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1940-tal.
187. Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
55. René Lalique, takampel, "Soleil", Frankrike 1920-30-tal.
55. René Lalique, takampel, "Soleil", Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.
149. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. Hans Bergström, plafond, modell "82", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
474. Hans Bergström, plafond, modell "82", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
435. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
435. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
434. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
434. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. Isaac Grünewald, Kvinna med sjal.
800. Isaac Grünewald, Kvinna med sjal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
172. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Gustavsberg ca 1949.
172. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Gustavsberg ca 1949.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
98. Wilhelm Kåge, figurin, drake, Gustavsberg 1940-50-tal.
98. Wilhelm Kåge, figurin, drake, Gustavsberg 1940-50-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
362. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
362. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. Karl Ede, Leda och svanen.
802. Karl Ede, Leda och svanen.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
835. Isaac Grünewald, Sigrid i soffan.
835. Isaac Grünewald, Sigrid i soffan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
820. Veikko Keränen, "Molnfri himmel".
820. Veikko Keränen, "Molnfri himmel".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. Gösta Adrian-Nilsson, Pojke med metspö.
832. Gösta Adrian-Nilsson, Pojke med metspö.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
137. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1963.
137. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1963.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
799. Isaac Grünewald, Villa vid sjö.
799. Isaac Grünewald, Villa vid sjö.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
519. Nanna Ditzel, fåtölj, Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-tal.
519. Nanna Ditzel, fåtölj, Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
518. Nanna Ditzel, fåtölj, Ludvig Pontoppidan Danmark 1950-tal.
518. Nanna Ditzel, fåtölj, Ludvig Pontoppidan Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. Sigrid Hjertén, Par i landskap.
614. Sigrid Hjertén, Par i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
921. Takashi Murakami, "Thank you for the wonderful destiny".
921. Takashi Murakami, "Thank you for the wonderful destiny".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
388. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
388. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
54. René Lalique, takampel, "Rinceaux", Frankrike 1920-30-tal.
54. René Lalique, takampel, "Rinceaux", Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.
145. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
156. Sven Wejsfelt, golvvas, Gustavsbergs studio 1963.
156. Sven Wejsfelt, golvvas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
804. Asmund Arle, Nyfödd kattunge.
804. Asmund Arle, Nyfödd kattunge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
73. kanna "Oriente", Aureliano Toso, Murano 1950-60-tal.
73. kanna "Oriente", Aureliano Toso, Murano 1950-60-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
852. Eric H Olson, Optochromie, väggskulptur.
852. Eric H Olson, Optochromie, väggskulptur.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
189. Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal.
189. Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
113. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
282. Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.
282. Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
456. Carl-Axel Acking, gungstol, AB Elsa Gullberg, 1940-tal.
456. Carl-Axel Acking, gungstol, AB Elsa Gullberg, 1940-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
132. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
132. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio, 1900-talets mitt.
143. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
387. vägglampetter, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal.
387. vägglampetter, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
445. Bruno Mathsson, taburett, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1965.
445. Bruno Mathsson, taburett, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1965.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. KG Bejemark, Katt.
584. KG Bejemark, Katt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
605. Sven Jonson, Komposition med vas i fönster.
605. Sven Jonson, Komposition med vas i fönster.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
560. David Wretling, Sittande flicka.
560. David Wretling, Sittande flicka.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
12. Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1938, nr 218.
12. Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1938, nr 218.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
579. Torsten Renqvist, Fågel.
579. Torsten Renqvist, Fågel.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
30. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1960-tal.
30. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1960-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
133. Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio, 1965.
133. Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio, 1965.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
42. Gunnel Nyman, vas, "Calla", Riihimäen Lasi Oy, Finland 1946.
42. Gunnel Nyman, vas, "Calla", Riihimäen Lasi Oy, Finland 1946.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland 1940-tal.
188. Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
582. Torsten Renqvist, "Avlägsen fågel".
582. Torsten Renqvist, "Avlägsen fågel".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK