Modern Art + Design 640

934 föremål
401. Estrid Ericson, bordspingla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
150. Stig Lindberg, väggrelief  "Tjuren", Gustavbergs studio, 1960-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
47. Daum, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
120. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
28. Bengt Edenfalk, unik skulptur, Kosta Boda.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
38. Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Struggle", Boda 2016.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. Peter Pelzel, vas, "murrine", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
39. Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Silver lies" Boda 2016.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
154. Anders Bruno Liljefors, sannolikt, skulptur, 1950-60-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
91. Ragnhild Godenius, vas, egen ateljé, Stockholm 1919.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
155. Lisa Larson, vas, Gustavsbergs studio, 1950-60-tal, uniik.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
191. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
162. Carl-Harry Stålhane, fat, Rörstrand 1957.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
165. Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
144. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1960.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
197. Raija Tuumi, vas, Arabia, Finland 1962.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
470. Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, Markaryd 1950-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. Carl-Harry Stålhane, skålfat, Rörstrand, 1950-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
146. Stig Lindberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1951.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
151. Hertha Bengtson, vas, Rörstrand, 1950-60-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
302. Matta, rölakan, ca 237 x 145 cm, signerad VJ, Sverige.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
406. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
31. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta glasbruk 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. Hildur Haggård, vaser, 2 st, 1930-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. Carl-Axel Acking, & Sven Hesselgren, taklampa, Asea, 1940-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
872. Charles Portin, "Rymdpejling".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
227. Tore Kullander, vas, Silversmén, Borås 1947, silver.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
183. Gösta Grähs, väggskulptur, fisk, egen ateljé, Arboga.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
342. Hugo Elmqvist, skulptur, "Bläckfisken", ca 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
29. Mona Morales-Schildt, vas "Ventana", Kosta 1950-60-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
166. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1960, unik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
128. Berndt Friberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
125. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
441. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. Gunnar G:son Wennerberg, vas, Kosta, Art Nouveau.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
108. Wilhelm Kåge, vas, Farsta "Spirea", Gustavsberg Studio 1957.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK