Madeleine Pyk – en samling F769

Contemporary Art & Design 642

84 föremål
47. Lars Englund, pall, Skelder AB, 1990-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
15. Mario Botta, stol, "Quinta", Alias, Italien, 1980-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
18. Pia Wallén, matta, tuftad, signerad 'Pia', ca 249 x 169 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. John Kandell, skåp, "Solitär", Källemo, efter 1981.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
54A. Gunnar Kanevad, spegel, Linköping, 1987.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
48. Italiensk formgivare, golvlampa, Italien 1970-80-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. Piero Fornasetti, barstol, Milano, Italien 1960-70-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
109. Rolf Hanson, bänk, ed. 1/8, Källemo, Sverige, ca 1994.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
42. Ernst Billgren, bänk, ed. 35/51, Sverige 2006.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
54. Gillis Lundgren, fåtöljer 1 par, "Sirius", IKEA, 1970-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
38. Mats Theselius, fåtölj, "Atlantic", Källemo, efter 2005.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. fåtölj, "Theselius Trä", Källemo, 2000-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Jonas Bohlin, ”Concrete”, karmstol, Källemo, efter 1981.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK