Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1083. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1139. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Bägare, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1129. Bägare, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
58. Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock.
58. Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. Eduard Wiiralt, "Põrgu" (Hell).
808. Eduard Wiiralt, "Põrgu" (Hell).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
179. Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
93. Lykta för fyra ljus, sent 1700-tal, Louis XVI.
93. Lykta för fyra ljus, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
510. Prins Eugen, Landskap från Örbergabygden.
510. Prins Eugen, Landskap från Örbergabygden.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
674. Lotten Rönquist, Vårlandskap med metande gossar.
674. Lotten Rönquist, Vårlandskap med metande gossar.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
623. Paul Fischer, Ballerina.
623. Paul Fischer, Ballerina.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
624. Emma Sparre, Interiör med kvinna som spelar piano.
624. Emma Sparre, Interiör med kvinna som spelar piano.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. Ring 14K guld med en pärla.
410. Ring 14K guld med en pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1001. Penselställ, hardwood. Qingdynastin.
1001. Penselställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1005. Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912).
1005. Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
445. Bulgari ring "Allegra".
445. Bulgari ring "Allegra".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
334. Skål, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
334. Skål, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
655. Nils Möllerberg, "Flora".
655. Nils Möllerberg, "Flora".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
962. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
962. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
487. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
487. Armband 18K guld med mexikanska mynt 22K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
695. Gudmar Olovson, "La Voix" (Rösten).
695. Gudmar Olovson, "La Voix" (Rösten).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1105. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1105. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1079. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. Johan Christoffer Boklund, "Lago di Garda".
725. Johan Christoffer Boklund, "Lago di Garda".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
328. Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
496. Collier odlade sötvattenspärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. Bulgari ring 18K guld med pärlemor.
419. Bulgari ring 18K guld med pärlemor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
799. Carl Larsson, "I lövsprickningen".
799. Carl Larsson, "I lövsprickningen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 000 - 6 000 000 SEK
447. Bulgari collier 18K guld.
447. Bulgari collier 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
841. Skål, keramik. Tangdynastin (618-907).
841. Skål, keramik. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
341. Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
341. Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. Matta, semiantik, Semnan, ca 412 x 302 cm.
254. Matta, semiantik, Semnan, ca 412 x 302 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
286. Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875.
286. Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
722. Per Krafft d.ä. Tillskriven, Ung flicka i brun klänning, midjebild.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. Armband 18K guld Jan Hellströmer.
493. Armband 18K guld Jan Hellströmer.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
23 000 - 26 000 SEK
472. Armband 18K guld och vitguld, Jan Hellströmer.
472. Armband 18K guld och vitguld, Jan Hellströmer.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
675. August Hagborg, Hennes innersta tankar.
675. August Hagborg, Hennes innersta tankar.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
441. Van Cleef & Arpels armband 18K guld och trä.
441. Van Cleef & Arpels armband 18K guld och trä.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
906. Plakett, nefrit. Kina.
906. Plakett, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
902. Schatull, hardwood. Kina, Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
902. Schatull, hardwood. Kina, Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
758. Vicke Andrén, Liggande manlig modellakt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
532. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
532. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
754. Johan von Holst, Pointer vid strandkanten.
754. Johan von Holst, Pointer vid strandkanten.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
711. Helmer Osslund, "Ångermanländskt landskap" (Österås holme).
711. Helmer Osslund, "Ångermanländskt landskap" (Österås holme).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
661. Anders Zorn, Vattenreflexer vid stenkista (studie).
661. Anders Zorn, Vattenreflexer vid stenkista (studie).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
536. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
536. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
710. Helmer Osslund, Norrländskt landskap  (Regntunga moln).
710. Helmer Osslund, Norrländskt landskap (Regntunga moln).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
638. Rolf Hanson, "Runtom hus".
638. Rolf Hanson, "Runtom hus".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
522. Yngling i grön justacorpe.
522. Yngling i grön justacorpe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
112. Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK