Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1024. Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1024. Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
944. Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
944. Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
392. Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. Helene Schjerfbeck, "Flicka med fladdrande hår".
631. Helene Schjerfbeck, "Flicka med fladdrande hår".
Klubbat pris 
1 350 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
696. Louis Ernest Barrias, Job på en bädd av aska.
696. Louis Ernest Barrias, Job på en bädd av aska.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
547. Sommarlandskap med betande kor.
547. Sommarlandskap med betande kor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
792. Solbelysta hus.
792. Solbelysta hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
642. Landskap i skymning.
642. Landskap i skymning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1039. Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1039. Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. John Georg Arsenius, Objudna stallgäster.
560. John Georg Arsenius, Objudna stallgäster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
708. Olle Hjortzberg, Blomkrukor och talgoxe.
708. Olle Hjortzberg, Blomkrukor och talgoxe.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
326. Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal.
326. Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
420. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
420. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
384. Armband 18K guld Tännler.
384. Armband 18K guld Tännler.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, Venedig.
589. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, Venedig.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
395. Bulgari armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
395. Bulgari armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
828. Skål, porslin. Mingdynstin (1368-1644).
828. Skål, porslin. Mingdynstin (1368-1644).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
650. 'L'éducation maternelle'.
650. 'L'éducation maternelle'.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
89. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
89. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1033. Figurin, turkos, Kina, 1900-tal.
1033. Figurin, turkos, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
564. Ung kvinna med påskliljor.
564. Ung kvinna med påskliljor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
753. Idyllisk sommarväg.
753. Idyllisk sommarväg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
664. Motiv från Särö Nordanskog.
664. Motiv från Särö Nordanskog.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 SEK
439. Tennisarmband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
439. Tennisarmband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
591. Peder Mork Mönsted, Gårdsidyll med hönor.
591. Peder Mork Mönsted, Gårdsidyll med hönor.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
157. Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755).
157. Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
704. Damporträtt.
704. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
380. Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit.
380. Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1034. Penselbad, agat. Kina, 1900-tal.
1034. Penselbad, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
921. Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken.
921. Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
919. Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken.
919. Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
542. Carl Milles, "Jona och valfisken".
542. Carl Milles, "Jona och valfisken".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
416. Bulgari armband "Allegra".
416. Bulgari armband "Allegra".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
636. Öyvind Fahlström, "Bauerninselstoff".
636. Öyvind Fahlström, "Bauerninselstoff".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1041. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
947. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
947. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1141. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1141. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
811. Edouard Vuillard, "Madame Arthur Fontaine au tapis de Smyrne".
811. Edouard Vuillard, "Madame Arthur Fontaine au tapis de Smyrne".
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
1135. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1135. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
389. Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld och onyx.
389. Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
288. Matta, semiantik, silke Keshan, ca 315,5 x 204 cm.
288. Matta, semiantik, silke Keshan, ca 315,5 x 204 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
294. Matta, semiantik, Ghom, ca 318 x 233 cm.
294. Matta, semiantik, Ghom, ca 318 x 233 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
791. Axel Zachrison, Flodlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. Endis Bergström, Ung Parisiska.
627. Endis Bergström, Ung Parisiska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
575. Mosse Stoopendaal, "Sparvhökar och koltrastar".
575. Mosse Stoopendaal, "Sparvhökar och koltrastar".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
801. Rolf Jonsson, "Quartier Latin".
801. Rolf Jonsson, "Quartier Latin".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
104. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
104. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
438. Ett par örhängen 18K vitguld med gammaslipade diamanter.
438. Ett par örhängen 18K vitguld med gammaslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
537. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (7).
537. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (7).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK