Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
198 föremål
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
427. Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
286. Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.
286. Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
254. Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.
254. Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
256. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
257. Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
255. Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK