Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507A. Tennisarmband, med runda briljantslipade diamanter, totalt ca 7.40 ct.
507A. Tennisarmband, med runda briljantslipade diamanter, totalt ca 7.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
432. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 14/10, 1759.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. Ring platina med briljantslipad diamant 2.06 ct.
572. Ring platina med briljantslipad diamant 2.06 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
225 000 SEK
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. "Lioness".
808. "Lioness".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1295. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. Antik Besarabisk kelim, ca 263 x 193.
345. Antik Besarabisk kelim, ca 263 x 193.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
799. Carl Fredrik Hill, Bergigt landskap.
799. Carl Fredrik Hill, Bergigt landskap.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
696. Arvid Knöppel, Älg.
696. Arvid Knöppel, Älg.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
697. Arvid Knöppel, Visent/bisonoxe.
697. Arvid Knöppel, Visent/bisonoxe.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
271. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
271. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
549. Collier silver och guld med gammal- och  rosenslipade diamanter.
549. Collier silver och guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
788. Karl Kaufmann, Vy över Dogepalatset och kampanilen, Venedig.
788. Karl Kaufmann, Vy över Dogepalatset och kampanilen, Venedig.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
620. Carl Wilhelmson, "Vid danssalen".
620. Carl Wilhelmson, "Vid danssalen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
421. Pokal, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93).
172. Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
753. Prins Eugen, "Orangeriet Rosendal".
753. Prins Eugen, "Orangeriet Rosendal".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
692. Arvid Knöppel, Lekande rådjurskid.
692. Arvid Knöppel, Lekande rådjurskid.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
652. Lotte Laserstein, Sydeuropeiskt par.
652. Lotte Laserstein, Sydeuropeiskt par.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. Lotte Laserstein, Badhytter i Skanör/Falsterbo.
644. Lotte Laserstein, Badhytter i Skanör/Falsterbo.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
642. Lotte Laserstein, Paret Neuman.
642. Lotte Laserstein, Paret Neuman.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
751. Per Ekström, Skymningslandskap.
751. Per Ekström, Skymningslandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
814. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
814. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
666. Gustaf Fjaestad, Insjölandskap.
666. Gustaf Fjaestad, Insjölandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
541. Armband 18K guld och emalj, 1800-tal.
541. Armband 18K guld och emalj, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
757. Carl Larsson, Kvinnoporträtt, troligen föreställande Sigrid von Essen.
757. Carl Larsson, Kvinnoporträtt, troligen föreställande Sigrid von Essen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
258. Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
330. Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm.
330. Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
690. Carl Eldh, "Dansen".
690. Carl Eldh, "Dansen".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
946. Eero Järnefelt, Vinterlandskap med björkar.
946. Eero Järnefelt, Vinterlandskap med björkar.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK