Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
729. Carl Wilhelmson, Vadstena.
729. Carl Wilhelmson, Vadstena.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1234. Vas/ljushållare, longquan, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1234. Vas/ljushållare, longquan, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
583. Fabergé, brosch, verkmästare Alfred Thielemann.
583. Fabergé, brosch, verkmästare Alfred Thielemann.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
742. Nils Möllerberg, "Kontemplation".
742. Nils Möllerberg, "Kontemplation".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
317. Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800.
317. Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. Jenny Nyström, Julafton, tomtarna på väg.
672. Jenny Nyström, Julafton, tomtarna på väg.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
759. Lars Lerin, "Hamnen i Nordland".
759. Lars Lerin, "Hamnen i Nordland".
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
812. John Bauer, "Humpe".
812. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
716. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
716. Per Ekström, Franskt landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
47. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
674. Bruno Liljefors, Räv och rapphöna.
674. Bruno Liljefors, Räv och rapphöna.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
670. Jenny Nyström, Kvinna på promenad.
670. Jenny Nyström, Kvinna på promenad.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
859. Bruno Liljefors, Hare i höstlandskap.
859. Bruno Liljefors, Hare i höstlandskap.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
856. Severin Nilson, Landskap med björkar.
856. Severin Nilson, Landskap med björkar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
333. Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal.
333. Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
565. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
565. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
682. Otto Hesselbom, "Kvarndammen".
682. Otto Hesselbom, "Kvarndammen".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
638. Lotte Laserstein, Porträtt av Nora Bigner.
638. Lotte Laserstein, Porträtt av Nora Bigner.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
646. Lotte Laserstein, Traute.
646. Lotte Laserstein, Traute.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1305. Ytterfoder, porslin. Republik, Kina, 1900-tal.
1305. Ytterfoder, porslin. Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
481. Cocktailring med turkos och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. Hänge 18K guld med skuren smaragd i form av häst.
564. Hänge 18K guld med skuren smaragd i form av häst.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
597. Örhängen 18K guld blomformade med rubiner och diamanter.
597. Örhängen 18K guld blomformade med rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
512. Ring 18K vitguld med en stjärnsafir.
512. Ring 18K vitguld med en stjärnsafir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 35 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1207. Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1207. Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1223. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1223. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
1226. Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1186. Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1186. Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1218. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1209. Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK