Kan inte nå servern

Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2
Mellan 6-8 december, samt 11-15 december, finns möjlighet att hämta ut och betala ditt föremål på Bukowskis på Arsenalsgatan 2, Stockholm. 

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3
Fr.o.m. 22 december sker utlämning på Bukowskis på Västberga Alle 3, Stockholm. Obs! Stängt mellan 23-26 december, samt 30 dec-1 jan.

Fr.o.m. fredag den 29 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

 
1167 föremål
515. A Tillander demi-parure.
515. A Tillander demi-parure.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
136. Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
583. Erik Tryggelin, Aftonrodnad, Carlberg.
583. Erik Tryggelin, Aftonrodnad, Carlberg.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
276. Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813.
276. Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
474. Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
474. Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
197. Hobert Scharén, gräddsnipa, silver, Vadstena 1777.
197. Hobert Scharén, gräddsnipa, silver, Vadstena 1777.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
766. Herman Lindqvist, Vinter vid Waldemarsudde, Djurgården.
766. Herman Lindqvist, Vinter vid Waldemarsudde, Djurgården.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
659. John Bauer, "Humpe".
659. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1154. Skål, porslin. Sen Qingdynasti.
1154. Skål, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1050. Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.
1050. Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
733. "Stående dragspelare".
733. "Stående dragspelare".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
851. Svärdsdansare.
851. Svärdsdansare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
94. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
94. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
119. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. Lotte Laserstein, Vilande kvinna på säng.
795. Lotte Laserstein, Vilande kvinna på säng.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
671. Johan von Holst, Maten är klar.
671. Johan von Holst, Maten är klar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
806. Lotte Laserstein, Stadsvy, Torbole, Italien.
806. Lotte Laserstein, Stadsvy, Torbole, Italien.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
351. Ensi antik Beshir, ca 212 x 136-142 cm.
351. Ensi antik Beshir, ca 212 x 136-142 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
810. Lotte Laserstein, Liggande Traute.
810. Lotte Laserstein, Liggande Traute.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
985. Zhou Yuanliang, Bergslandskap med träd i höstfärger.
985. Zhou Yuanliang, Bergslandskap med träd i höstfärger.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
288. Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843.
288. Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
100A. Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
100A. Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
88. Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko.
88. Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
674. Gottfrid Kallstenius, ”Aningen om smärtan”.
674. Gottfrid Kallstenius, ”Aningen om smärtan”.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
716. Julia Beck, Porträtt av Marie Louise Paris.
716. Julia Beck, Porträtt av Marie Louise Paris.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
89. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
89. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
681. Karl Nordström, "Skogsväg".
681. Karl Nordström, "Skogsväg".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
476. Ett par örhängen platina med droppformade  pärlor.
476. Ett par örhängen platina med droppformade pärlor.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1075. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1075. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1003. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1003. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. Brosch/namnchiffer.
501. Brosch/namnchiffer.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1039. Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal.
1039. Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
352. Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm.
352. Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
348. Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm.
348. Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
947. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
947. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
703. Johan Ericson, Solglitter, Tåudden, Marstrand.
703. Johan Ericson, Solglitter, Tåudden, Marstrand.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
662. Nils Möllerberg, "Saltsjön".
662. Nils Möllerberg, "Saltsjön".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
634. Mosse Stoopendaal, Strandskator över stormigt hav.
634. Mosse Stoopendaal, Strandskator över stormigt hav.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
386. Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm.
386. Matta, semiantik Täbris, ca 294 x 200 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
611. Bruno Liljefors, Katt och kråkor.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
650. Georg Pauli, I vilstolen.
650. Georg Pauli, I vilstolen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
227. Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko.
227. Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
373. Matta, old Nain Tuteshk part silk, ca 223,5 x 157,5 cm.
373. Matta, old Nain Tuteshk part silk, ca 223,5 x 157,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
380. Matta, antik "Manchester" Keshan, ca 354 x 259 cm.
380. Matta, antik "Manchester" Keshan, ca 354 x 259 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
370. Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm.
370. Matta, semiantik Isfahan, part silk ca 226 x 144 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1002. Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.
1002. Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
338. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm.
338. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 360 x 157 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
366. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm.
366. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, 210 x 143 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
790. Oskar Bergman, "Från Waldemarsudde".
790. Oskar Bergman, "Från Waldemarsudde".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1054. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1054. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
401. Matta, antik Moud, ca 445,5 x 332 cm.
401. Matta, antik Moud, ca 445,5 x 332 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
427. Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.
427. Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
313. Åkdyna, rölakan, ca 110 x 48 cm, Skåne, omkring år 1800.
313. Åkdyna, rölakan, ca 110 x 48 cm, Skåne, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
376. Matta, antik silke Keshan, ca 198,5 x 129,5 cm.
376. Matta, antik silke Keshan, ca 198,5 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
496. Boucheron puderdosa.
496. Boucheron puderdosa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
900. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
900. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
385. Matta, antik Täbris, ca 333 x 223 cm.
385. Matta, antik Täbris, ca 333 x 223 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862.
284. Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK