I samlarens värld – del ett

Denna samling innehåller föremål som talat till vår samlare, det är föremål av olika karaktär och värde. Samlaren har fyllt sitt hem med föremål som då de införskaffades hade en mening och stämde in i ett kontext som kanske vi inte ser men som var tydligt för vår samlare. Nu är det tid att dessa föremål får tala till en ny samlare och förgylla dennes samling. Vi önskar er välkomna att botanisera bland denna mängd av roliga, udda och spännande föremål.

94 föremål
Bordslampa Kosta underfång 1900.-talets mitt.
5d
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bordslampa Flygsfors 1900-talets mitt glas.
5d 2 tim
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Piedestal 1900-talets mitt.
5d 3 tim
Piedestal 1900-talets mitt.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ljusstakar ett par 1900-talets början.
5d
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fåtölj 1900-talets mitt/andra hälft.
5d 7 tim
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vägglampa 1900-talets mitt.
5d 3 tim
Vägglampa 1900-talets mitt.
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Coupeglas 7+6 st 1900-talets mitt.
5d 1 tim
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skyltdocka 1900-talets första hälft.
5d 5 tim
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Piedestaler 3 st 1900-talets första hälft.
5d 2 tim
550 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Servis 22 dlr 1900-talets mitt.
5d 3 tim
300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Kandelabrar 2 st 1900-talets första hälft.
5d 3 tim
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Kandelabrar ett par 1900-talets början.
5d 1 tim
550 SEK
Utropspris
1 800 SEK