Skedar

SKEDAR
Supsked, råttsvanssked, dopsked, ragusked, dessertsked, medicinsked, bröllopssked… ja vårt käraste och äldsta matredskap har många benämningar. Skeden har haft stor betydelse som samlarobjekt, och har bevarats i större utsträckning än några andra silverföremål tillverkade före 1700. En sked av silver var en statussymbol - "född med silversked i mun". Det finns många gåvotraditioner kring skedar och flera av dem lever fortfarande kvar idag. Till exempel var det populärt att man som nybliven gudförälder gav bort något av silver som dopgåva. En morgongåva av silver spelade en viktig roll i gamla tider och den var vanlig inte bara bland adeln utan även bland de rikare storbönderna. Hitta din egen favorit bland de många spännande skedarna!

27 föremål
Oluf Jörgensen, sked, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Råttsvanssked, silver, icke identifierade stämplar, 1700-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Sked, ostämplad, silver, Norge 1600-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Carl Lemon dä, råttsvanssked, silver, Uppsala 1735.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sked, silver, Baltikum 1700-tal.
Klubbat pris
2 244 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Sked, silver, ostämplad, Norge 1600-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sked, silver, Bergen 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Apostelsked, silver, ostämplad, 1600-talets början.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skedar, 4 st, mässing och stål, 1700-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ferdinand Sehl dy, råttsvanssked, silver, Stockholm 1735.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Sked, icke identifierat bomärke, silver, Norge 1600-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK