Orientaliska specialiteter

ORIENTALISKA SPECIALITETER
Bukowskis har fått i uppdrag att sälja en större privatsamling med föremål företrädesvis från Kina och Japan. Här hittar ni rikt skurna möbler, handmålat porslin och kittlande konsthantverk. Välkomna till en värld fylld av drakar, gudinnor och kejserliga palats!

19 föremål
SOFFA, trä. Japan, 1800-tal/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRODERI, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PANELER, 2 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRODERI, Kina, 1900-talets första hälft/mitt.
Klubbat pris
1 257 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTIL, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSVIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRSKÅP, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRODERIER, 11 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK