Arts of Asia

Asiens skatter har i alla tider lockat oss. Missa inte denna underbara kurerade auktion med föremål från Asien. Auktionen visar en variation av material och speglar hantverksskickligheten hos konstnärerna i Öst.

79 föremål
HANDKANNA, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING BÖCKER, 30 stycken, om ASIATISK KONST och KONSTHANTVERK.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUKA, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, emalj på vitmetall. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färgträsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
1 660 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Samson, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENSELVAS samt SKÅL, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOPP, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
1 535 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, keramik. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, trä. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BURK med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603 – 1868).
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Troligen Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
2 555 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, koppar. Japan, 1900-tal.
FAT, koppar. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
SKÅP, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LAMPOR, ett par, blanc de chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 655 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUKA med BLOMMA, olika stenar. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASK med LOCK, keramik. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLA, bambuimiterande metall och glas, 1900-tal.
Klubbat pris
4 644 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 609 SEK
Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

359. Olli Lyytikäinen, "Självporträtt".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
Fair warning
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK