Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
VEIKKO HIRVIMÄKI, "MORGONDIMMA".
VEIKKO HIRVIMÄKI, "MORGONDIMMA".
 
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KAUKO RÄSÄNEN, DIAGONALKUB.
KAUKO RÄSÄNEN, DIAGONALKUB.
 
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "PROJETS".
JUHANA BLOMSTEDT, "PROJETS".
 
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
 
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KIMMO KAIVANTO, KOMPOSITION.
KIMMO KAIVANTO, KOMPOSITION.
 
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LÄDER".
KIMMO KAIVANTO, "LÄDER".
 
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 EUR
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALPO JAAKOLA, DAM I LILA.
ALPO JAAKOLA, DAM I LILA.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄS, silver. Lapponia 1977.
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄS, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ STENVALL, "LONG-SHORT WALK".
KAJ STENVALL, "LONG-SHORT WALK".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, "ÖPPET HAV".
KIMMO PYYKKÖ, "ÖPPET HAV".
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, skål, "3362", signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, FLICKA OCH HUND.
ELVI MAARNI, FLICKA OCH HUND.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, konstglas, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.
TAPIO WIRKKALA, konstglas, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALPO JAAKOLA, ANSIKTEN.
ALPO JAAKOLA, ANSIKTEN.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, 18K guld. Aarikka 1967.
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, 18K guld. Aarikka 1967.
Klubbat pris 
160 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BENGT ERIKSON, ARMBAND, silver. Kalevala Koru, 1969.
BENGT ERIKSON, ARMBAND, silver. Kalevala Koru, 1969.
Klubbat pris 
240 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
ELVI MAARNI, LANDSKAP.
ELVI MAARNI, LANDSKAP.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KIMMO KAIVANTO, "ATT KORSA HAVET".
KIMMO KAIVANTO, "ATT KORSA HAVET".
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ELVI MAARNI, MOR OCH BARN.
ELVI MAARNI, MOR OCH BARN.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMAR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMAR.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, stämplad Oy Taito Ab, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, skål, brons, stämplad Oy Taito Ab, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1976.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GEORGES VON SWETLIK, MODELL.
GEORGES VON SWETLIK, MODELL.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/6, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/6, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K-12, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K-12, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
411 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
700 EUR
PER STENIUS, MÖTE.
PER STENIUS, MÖTE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "QUADRATUM".
GÖRAN AUGUSTSON, "QUADRATUM".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9032, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9032, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON PAPE, taklampa, Stockmann Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON PAPE, taklampa, Stockmann Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "INSJÖFINLAND".
GÖRAN AUGUSTSON, "INSJÖFINLAND".
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 EUR
ERIK ENROTH, ABSTRAKT.
ERIK ENROTH, ABSTRAKT.
Återrop
Utropspris
2 500 EUR
HERMANN MAX PECHSTEIN, "RUSSISCHES BALLETT III".
HERMANN MAX PECHSTEIN, "RUSSISCHES BALLETT III".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ALPO JAAKOLA, "MÄNNISKORNAS GÅRD".
ALPO JAAKOLA, "MÄNNISKORNAS GÅRD".
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PER STENIUS, SITTANDE MODELL.
PER STENIUS, SITTANDE MODELL.
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
Klubbat pris 
810 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
Klubbat pris 
290 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HELGE DAHLMAN, NOTRE-DAME.
HELGE DAHLMAN, NOTRE-DAME.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, "PROVENCE".
CHRISTINA SNELLMAN, "PROVENCE".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR