Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
Klubbat pris 
31 200 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
Klubbat pris 
4 205 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Karuselli", Haimi, 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Karuselli", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
Klubbat pris 
2 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris 
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
11 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KAIN TAPPER, RELIEF.
KAIN TAPPER, RELIEF.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "DAM".
MAX SALMI, "DAM".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9628, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9628, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 340 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAFAEL WARDI, GUL STILLEBEN.
RAFAEL WARDI, GUL STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
OTTO MÄKILÄ, "BRUDEN LENA".
OTTO MÄKILÄ, "BRUDEN LENA".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
5 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
Klubbat pris 
6 205 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Taito Oy, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris 
1 240 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris 
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO JUNNO, MÖTE.
TAPIO JUNNO, MÖTE.
Klubbat pris 
2 715 EUR
Utropspris
2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Äppel", 14K guld. Kultakeskus 1977.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Äppel", 14K guld. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
2 507 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
CECI SÖDERLUND, ryamatta, Finland. Ca 165x140 cm.
CECI SÖDERLUND, ryamatta, Finland. Ca 165x140 cm.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "GLAD NARR".
MAX SALMI, "GLAD NARR".
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
1 791 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
3 502 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAUNO MARKKULA, STORM.
MAUNO MARKKULA, STORM.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, sannolikt formgivna av Runar Engblom, sent 1940-tal.
FÅTÖLJER, ett par, sannolikt formgivna av Runar Engblom, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 805 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 550 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, STILLEBEN.
JUHANI LINNOVAARA, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 813 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, 1972.
RING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, 1972.
Klubbat pris 
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAX SALMI, "3 VESTALER".
MAX SALMI, "3 VESTALER".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NINA TERNO, RYTTARE.
NINA TERNO, RYTTARE.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
Klubbat pris 
4 450 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ÖRHÄNGEN, "Tundra" 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, ÖRHÄNGEN, "Tundra" 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR