Design + Art Helsinki F188

374 föremål
RAFAEL WARDI, pastell, signerad.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1970.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
VEIKKO VIONOJA, I VÅRLJUS.
VEIKKO VIONOJA, I VÅRLJUS.
Klubbat pris
3 120 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Björntand", 14K gold. Lapponia 1976.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR "Coco", 14K guld. Lapponia 1983.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, TRÄD.
SIGRID SCHAUMAN, TRÄD.
Klubbat pris
18 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
GUNNEL NYMAN, SKÅL 38/1107. Riihimäki 1936.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
LAILA PULLINEN, FORMER.
LAILA PULLINEN, FORMER.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
1 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1981.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ett par, Taito.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARMRING, spektrolit, silver. Kaunis Koru 1973.
Klubbat pris
427 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL,  bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EINARI WEHMAS, "VY FRÅN PARIS".
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
Klubbat pris
471 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini Italy -82 TW.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAIN TAPPER, KOMPOSITION.
KAIN TAPPER, KOMPOSITION.
Klubbat pris
8 400 EUR
Utropspris
5 500 - 6 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 810, Valaisinpaja, 1980-tal.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, brickbord, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
LIISA VITALI, HÄNGE, 14K guld. Hopeakeskus, Tavastehus 1976.
Klubbat pris
601 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor, ett par, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAUNO MARKKULA, SAMMANTRÄDE.
MAUNO MARKKULA, SAMMANTRÄDE.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampor 2 st, modell 9613, Taito Oy.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, bordslampa, Orno, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, keramikrelief, 2 delar, signerade BRYK.
Klubbat pris
10 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linnedamast, 1961.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, golvlampa, modell 100, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
HÅKAN BRUNBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "PERFECT DAY".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "SNAKES IN THE PARADISE".
Klubbat pris
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OILI MÄKI, bildväv, signerad och daterad -72.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris
630 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
Klubbat pris
7 550 EUR
Utropspris
9 000 - 9 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "SÄNG II".
KIMMO KAIVANTO, "SÄNG II".
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
OIVA TOIKKA, flaska, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, SEGELBÅT.
RAFAEL WARDI, SEGELBÅT.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GERDA THESLEFF, vas, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "L'OEIL QUI ECOUTE".
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS, glas, signerad Karhula GH -35.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
WÄINÖ AALTONEN, SOLNEDGÅNG.
WÄINÖ AALTONEN, SOLNEDGÅNG.
Klubbat pris
892 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
1 702 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR