Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

394 föremål
308. Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
312. Yrjö Kukkapuro, Golvlampa, modell 100 Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
316. Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
318. Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
321. Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
325. Paavo Tynell, Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
332. PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
333. Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
334. Gunnel Nyman, Soffa, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
343. RUT BRYK OCH CARL-JOHAN BOMAN, Bord, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
344. Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
347. Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
348. Paavo Tynell, Taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
355. VOITTO HAAPALAINEN, Fåtölj, "Prisma T-666", Tehokaluste Oy.
Klubbat pris
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
359. Tapio Wirkkala, SOFFBORD, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
366. Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
367. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
371. ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
372. Paavo Tynell, TAKLAMPA Taito/Idman 1950-tal.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
376. PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR
377. JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
382. HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
390. Laila Karttunen, RYA, modell för Wetterhoff, 1930-tal. Ca 210x142 cm.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
392. René Fumeron, vävnad, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
393. Uhra-beata Simberg-ehrström, RYA, Finska handarbetets vänner.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
396. CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR