Made in Sweden H064

112 föremål
24. Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
74. sockerskål.
74. sockerskål.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
80. Ordförandeklubba.
80. Ordförandeklubba.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass",  ca 195 x 132 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
111. vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
124. Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
99. "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. saltflaska, signerad.
75. saltflaska, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
11. Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
112. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
14. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
65. Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. Pierre Forssell, bordslampa, Skultuna, 1987.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
35. Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 103 x 51 cm, sydvästra, Skåne 1833.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
21. Jonas Bohlin, gungstol, "Liv", Jonas Bohlin Design, Stockholm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
122. Skrivbord, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
143. Täcke, rya, ca 182,5 x 138 cm, Sverige - Finland, daterad 1787.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
105. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 245 x 168 cm, signerad RC.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
15A. Erik Glemme, & Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
77. Thore Sunna, svepask.
77. Thore Sunna, svepask.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Bergboms, golvlampa, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
159. Matta, rölakan, ca 255 x 162 cm, signerad B (Bohusslöjd).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
157. matta, rölakan, ca 240 x 158 cm, signerad JLH IMV.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
98. Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, efter 1990.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
162. Matta, gobelängteknik och rölakan, ca 243 x 169 cm,  signerad GN.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
101. Axel Einar Hjorth, skåp, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1928.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. Thore Sunna, skulptur, ripa.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
79. Anders Sunna, nåjdtrumma.
79. Anders Sunna, nåjdtrumma.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Olle Sjögren, fåtölj, modell "800", OH Sjögren, Tranås 1950-60-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
44. Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1966.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
130. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
160. matta rölakan, ca 271,5 x 163 cm, signerad KP.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
5. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
6. IKEA, fåtöljer 2 st., modell "Åke", Ikea, Älmhult 1950-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK