Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
755. SYBORD. Directoire-stil.
755. SYBORD. Directoire-stil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
593. SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.
593. SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.
597. SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
845. SYMPHONIUM SPELDOSA, Tyskland ca 1900.
845. SYMPHONIUM SPELDOSA, Tyskland ca 1900.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
784. Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe".
784. Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
9. Senecas dödsbädd.
9. Senecas dödsbädd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
194. Signerad Mörner. Olja på duk.
194. Signerad Mörner. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
531. Spes (Ultima Dea).
531. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
339. Staffan Hallström, Ryttarstrid.
339. Staffan Hallström, Ryttarstrid.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
612. Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.
612. Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Stilleben med fasan.
8. Stilleben med fasan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
567. Suzan Etkin, Teckning.
567. Suzan Etkin, Teckning.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
571. Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko".
571. Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
213. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
213. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
796. TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
796. TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
186. TALLRIK, porslin. Kina Qing dynastin, 1700-tal.
186. TALLRIK, porslin. Kina Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
35. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Herend sekelskifte 1900.
35. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Herend sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
831. TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
831. TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
360. TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
360. TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95).
361. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
217. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
217. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
218. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
218. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
131. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
131. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
861. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
861. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
209. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
209. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
180. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
180. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
523. TEKANNA, Erik Johan Kollsell, S:t Petersburg 1830.
523. TEKANNA, Erik Johan Kollsell, S:t Petersburg 1830.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
179. TEKOPP MED FAT, porslin. Kangxi (1662-1722).
179. TEKOPP MED FAT, porslin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
332. TELESKOP, mässing 1800-tal.
332. TELESKOP, mässing 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
386. TERRIN MED LOCK, fajans,  Delft, 1800-tal.
386. TERRIN MED LOCK, fajans, Delft, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
601. TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Kina.
601. TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. TERRINFAT, ett par, flintgods, ca 1800.
47. TERRINFAT, ett par, flintgods, ca 1800.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
127. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
127. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
163. TESKEDAR, 3 st, silver. Ryssland, 1800-tal. Otydl stämplar.
163. TESKEDAR, 3 st, silver. Ryssland, 1800-tal. Otydl stämplar.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
164. TESKEDAR, 6 st, silver. Moskva, 1880-tal.
164. TESKEDAR, 6 st, silver. Moskva, 1880-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
162. TESKEDAR, 6 st, silver. Ryssland, 1800-tal.
162. TESKEDAR, 6 st, silver. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
279. THANGKA, 1900-tal Nepal/Tibet.
279. THANGKA, 1900-tal Nepal/Tibet.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
705. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
705. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
500 - 800 SEK
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil.
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
241. TULPANVAS, porslin. Sen Qing.
241. TULPANVAS, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Teckningar, 4st. 17/1800tal.
293. Teckningar, 4st. 17/1800tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
631. Theodor Lundberg, "Gosse lekande med svan".
631. Theodor Lundberg, "Gosse lekande med svan".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
833. Thomas Klementsson, "Birds".
833. Thomas Klementsson, "Birds".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
834. Thomas Klementsson, Pierrot.
834. Thomas Klementsson, Pierrot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
835. Thomas Klementsson, Utan titel.
835. Thomas Klementsson, Utan titel.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
48. Thure Wallner, Hasselsnoken.
48. Thure Wallner, Hasselsnoken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
72. Thure Wallner, Räv.
72. Thure Wallner, Räv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
501. Thure Wallner, Örnnästet.
501. Thure Wallner, Örnnästet.
Klubbat pris 
24 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
842. Tobias Regell, "Kvinna i vatten".
842. Tobias Regell, "Kvinna i vatten".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
841. Tobias Regell, "Lejon".
841. Tobias Regell, "Lejon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
94. Torsten Erasmie, Ekor på strand.
94. Torsten Erasmie, Ekor på strand.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
117. UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1856. Nyrokoko.
117. UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1856. Nyrokoko.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
40. URNA med LOCK. Japan, sekelskifte 1900.
40. URNA med LOCK. Japan, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
187. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Meiji, Japan, 1800-tal.
187. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Meiji, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,
730. VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
305. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1964.
305. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1964.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
302. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1965.
302. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1965.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
787. VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.
787. VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
224. VAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
224. VAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
271. VAS, porslin. Anna Boberg, Rörstrand (1897-1902).
271. VAS, porslin. Anna Boberg, Rörstrand (1897-1902).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
373. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
387. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
387. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
268. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
268. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK