Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
705. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
705. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
500 - 800 SEK
230. SKÅL, porslin. Qing dynastin.
230. SKÅL, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
186. TALLRIK, porslin. Kina Qing dynastin, 1700-tal.
186. TALLRIK, porslin. Kina Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
664. PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.
664. PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
695. ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.
695. ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
800 SEK
518. STOL. Renässansstil.
518. STOL. Renässansstil.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
795. JARDINÈRE, brons, 1900-tal.
795. JARDINÈRE, brons, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
361. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95).
361. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
181. FIGURIN, porslin. Rörstrand 1920-tal.
181. FIGURIN, porslin. Rörstrand 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
159. MATSKEDAR, 2 st. Silver. Anton Chevarzin Moskva 1863.
159. MATSKEDAR, 2 st. Silver. Anton Chevarzin Moskva 1863.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 SEK
158. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
158. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
131. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
131. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
876. APOTEKSKRUS, fajans, 1700-tal.
876. APOTEKSKRUS, fajans, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
778. MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.
778. MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
665. RESEKOFFERT, 1900-talets början.
665. RESEKOFFERT, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
803. INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.
803. INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
703. LJUSSTAKAR, nio delar. Ceasar Stoffi, Nagel, BMF Tyskland 1950-tal.
703. LJUSSTAKAR, nio delar. Ceasar Stoffi, Nagel, BMF Tyskland 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
777. PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.
777. PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
761. VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal.
761. VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
353. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
353. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
206. MÅTTSATS, mässing. Märkt 1822.
206. MÅTTSATS, mässing. Märkt 1822.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
860. KRUKA, porslin. Troligen sen Ming dynasti.
860. KRUKA, porslin. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
56. SKÅL, porslin. Ming 1600-tal.
56. SKÅL, porslin. Ming 1600-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
57. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1664-1722).
57. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
335. JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.
335. JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
281. VAS, stengods. Stig Lindberg.
281. VAS, stengods. Stig Lindberg.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
308. PENSELVAS, ädelträ, Kina, 1900-tal.
308. PENSELVAS, ädelträ, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
79. BREVKNIV, glas och sterling. Georg Jensen. Danmark. Design Allan Scharff.
79. BREVKNIV, glas och sterling. Georg Jensen. Danmark. Design Allan Scharff.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
348. FAT, stengods. Åke Holm, signerat.
348. FAT, stengods. Åke Holm, signerat.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
359. FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike.
359. FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
385. LIKÖRGLAS, 9 st, 1800-tal.
385. LIKÖRGLAS, 9 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
406. VAS, serpentinsten. Sen Qing (1644-1920).
406. VAS, serpentinsten. Sen Qing (1644-1920).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
252. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin 1800-tal.
252. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
269. PENSELBAD, agat. Sen Qing dynasti (1644-1912).
269. PENSELBAD, agat. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
270. VASER, ett par, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
270. VASER, ett par, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
268. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
268. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
11. JACKA, siden. Kina omkring 1900.
11. JACKA, siden. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
209. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
209. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
225. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
225. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
175. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
175. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
146. BRICKA,  trä, lack och porslin.  Japan sekelskifte 1900.
146. BRICKA, trä, lack och porslin. Japan sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
162. TESKEDAR, 6 st, silver. Ryssland, 1800-tal.
162. TESKEDAR, 6 st, silver. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
163. TESKEDAR, 3 st, silver. Ryssland, 1800-tal. Otydl stämplar.
163. TESKEDAR, 3 st, silver. Ryssland, 1800-tal. Otydl stämplar.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
128. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
128. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
881. MANDARINHATTKNOPPAR, 3 st.
881. MANDARINHATTKNOPPAR, 3 st.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
864. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
864. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
605. BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973.
605. BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
660. Jiri Georg Dokoupil, Utan titel.
660. Jiri Georg Dokoupil, Utan titel.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
666. RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.
666. RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
774. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
774. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
779. CEREMONIMASK, Afrika 1900-tal.
779. CEREMONIMASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
851. VINKOPP, blanc de chine. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
851. VINKOPP, blanc de chine. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
832. DUMB WAITER, valnöt. England Regency.
832. DUMB WAITER, valnöt. England Regency.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
719. MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm.
719. MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
725. SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal.
725. SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 SEK
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
769. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
769. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
773. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
773. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
759. VAS, porslin. Sèvres 1898.
759. VAS, porslin. Sèvres 1898.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
582. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
582. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
608. OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970.
608. OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
47. TERRINFAT, ett par, flintgods, ca 1800.
47. TERRINFAT, ett par, flintgods, ca 1800.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
37. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
37. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
38. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
38. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
322. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
322. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
299. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn, modell 2565.
299. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn, modell 2565.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
193. Carl Trägårdh Tillskriven, Franskt landskap med betande kor.
193. Carl Trägårdh Tillskriven, Franskt landskap med betande kor.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
73. POPGLAS. Gunnar Cyrén, Orrefors.
73. POPGLAS. Gunnar Cyrén, Orrefors.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
83. KAROTT med  LOCK, nysilver. AG Dufva.
83. KAROTT med LOCK, nysilver. AG Dufva.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK