Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

39 föremål
Cabaret, porslin, Kina, 1900-tal.
6d
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matta, Kina, semiantik/antik, ca 106 x 57 cm.
1d 23 tim
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ytterfoder, Kina, 1900-tal.
2d 1 tim
Ytterfoder, Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matta Kina, ca 290 x 190 cm.
23 tim 13m
Matta Kina, ca 290 x 190 cm.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas Ostasien 1900-tal brons.
13m 44s
Vas Ostasien 1900-tal brons.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skulptur Ostasien 1900-tal.
29m 44s
Skulptur Ostasien 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK